Banner2

Nowa książka: "Kompozytorzy w Bydgoszczy. Ku twórczemu środowisku"

Autor: ola

Okładka Książka001      Kompozytorzy w Bydgoszczy. Ku twórczemu środowisku 

to tytuł najnowszej monografii autorstwa Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej, poświęconej twórczości muzycznej w Bydgoszczy. 

Książka, wydana nakładem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, ukazuje postaci kompozytorów związanych z Bydgoszczą od czasów najdawniejszych po współczesne. Prezentuje je na tle kultury muzycznej miasta w różnych okresach historycznych. Ukazuje odkryte w archiwach, bibliotekach i zapomnianych zbiorach nutowych bydgoskich organizacji i stowarzyszeń muzycznych utwory powstałe w Bydgoszczy, kompozycje pisane zarówno przez „profesjonalnych” twórców, jak i bydgoskich nauczycieli, instrumentalistów, dyrygentów i muzykalnych amatorów.
Autorka poszukuje odpowiedzi na pytania o rolę lokalnej kultury w wyzwalania, kształtowaniu, czy docenianiu postaw twórczych. Przede wszystkim zaś ukazuje swoistą drogę bydgoskiej kultury muzycznej do ukształtowania twórczego środowiska artystów- „kompozytorów piszących muzykę w różnych rodzajach gatunkach i stylach – począwszy od tej, która niezmiennie służy człowiekowi w jego codzienności, po tę, która jest częścią jego duchowości, a poprzez odniesienie do najwyższych wartości staje się sztuką wolną, nieutylitarną, otwierającą nowe obszary ludzkiej wyobraźni”.

Ponad 500 stronicowa publikacja wzbogacona jest o ponad 200 ilustracji dokumentujących zarówno postaci twórców, jak i odnalezione, często zapomniane, funkcjonuje jedynie na starych afiszach, kompozycje. Zawiera także wykaz źródeł, obszerną bibliografię i aneksy – w tym wykaz kompozytorów działających w Bydgoszczy od połowy XVIII wieku.

Książkę można nabyć w bibliotece Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy
+48 52 321-05-82 w. 29, bibl@amuz.bydgoszcz.pl
lub za pośrednictwem wydawnictwa Akademii Muzycznej, im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy: wydaw@amuz.bydgoszcz.pl 

Spis treści zobacz w zakładce "Publikacje".

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw