Banner2

INSTYTUCJE

Bromberger Hochschule für Musik und Opernschule

Dane

Nazwa

Bromberger Hochschule für Musik und Opernschule

Adres

Dworcowa Bydgoszcz Wilhelmstrasse
Bydgoszcz

Data powstania

1892

Data zakończenia

1917

Opis

Bydgoska Wyższa Szkoła Muzyczna i Szkoła Operowa [Bromberger Hochschule für Musik und Opernschule] (1892/1907-1917)

Szkoła została założona przez Stanisława Ogurkowskiego. Swoją działalność rozpoczęła 9 kwietnia 1892 roku i wielokrotnie się przeprowadzała. Ostatnią lokalizacją instytutu Ogurkowskiego było drugie piętro w kamienicy przy ul. Dworcowej 14. Na początku 1907 roku Ogurkowski przeniósł się do Poznania, a szkołę przejął od 1 stycznia tego roku Carl Schöne. Nowy dyrektor zmienił nazwę na Bydgoska Szkoła Muzyczna i Przygotowawcza Szkoła Operowa [Bromberger Musik-schule und Opernvorschule], jednak po około dwóch latach została przyjęta nazwa Bydgoska Wyższa Szkoła Muzyczna i Szkoła Operowa [Bromberger Hochschule für Musik und Opernschule].  W 1912 roku C. Schöne na stanowisku dyrektora zastąpił Gustav Knorre.

Szkoła ukierunkowana była na edukację we wszystkich teoretycznych i praktycznych dziedzinach muzyki. Kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele z wyższym akademickim wykształceniem. Program nauki obejmował śpiew solowy i chóralny, lekcje aktorstwa i recytacji, fortepian, fisharmonię, organy, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i bas, wszystkie instrumenty dęte, lutnię, gitarę, mandolinę, teorię i historię muzyki, a także grę z zespole i orkiestrze. Działalność szkoły nie ograniczała się tylko do Bydgoszczy, jej filie znajdowały się w Nakle (1913-1917), Mroczy (1914) oraz w Świeciu (1915-1917).

Zobacz:

Bogna Derkowska-Kostkowska, Instytuty muzyczne i nauczyciele muzyki w Bydgoszczy od drugiej połowy XIX wieku do 1920 roku, [w:] Świadkowie kultury muzycznej na Pomorzy i Kujawach, pod red. Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2013.

Media

Osoby

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw