Banner2

INSTYTUCJE

Młodzieżowa Orkiestra Salonowa "Junior PiK"

Dane

Nazwa

Młodzieżowa Orkiestra Salonowa "Junior PiK"

Adres

Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Bydgoszcz

Data powstania

1994

Opis

Młodzieżowa Orkiestra Salonowa Junior Polskiego Radia Pomorza i Kujaw-

Orkiestrę tę wymyślili i stworzyli uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w 1994r.

Opiekę artystyczną nad orkiestrą sprawował od samego początku pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy i muzyk-solista, perkusista orkiestry symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy – Mirosław Żyta. Dyrygentem zespołu był, wówczas jeszcze uczeń szkół muzycznych w Bydgoszczy, Michał Dworzyński. 

Patronat nad orkiestrą młodych muzyków objęła bydgoska Rozgłośnia Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Umożliwiono młodzieży odbywanie prób w pomieszczeniach studyjnych dwa razy w tygodniu, a jeśli istniała taka potrzeba [przed koncertami] – częściej. Zespół liczy około 30 osób, grają w nim uczniowie szkoły muzycznej w wieku od 13 do 19 lat, a także studenci bydgoskiej Akademii Muzycznej, którzy byli członkami „orkiestry salonowej” w czasach swojej nauki w Zespole Szkół Muzycznych. 

Młodzi artyści swoją pierwszą płytę nazwali „Radość gry – to my”. Zawiera ona kilkanaście dobrze wykonanych przebojów muzyki lekkiej. W repertuarze Młodzieżowej Orkiestry Salonowej znajdujemy utwory muzyki rozrywkowej, kompozycje J.Straussa, J.Offenbacha, F.Lehara, czyli operetek, muzykę filmową i z musicali. Orkiestra akompaniuje także solistom – wokalistom i instrumentalistom. Jej koncerty cieszą się dużym powodzeniem , zarówno w dużych salach, jak i na mniejszych estradach. Przez okres dziewięciu lat muzycy dali kilkadziesiąt koncertów dla różnych środowisk, wystąpili ze specjalnym programem dla telewizji. Ich pierwszymi występami zagranicznym i były koncerty w Niemczech, na zaproszenie Rotary CLUB Bad Bergzauben [1997]. Zagrali wówczas pięć koncertów, z których najważniejszy odbył się w królewskiej sali zamku Amweiler, przy pełnym aplauzie publiczności. W recenzji koncertu napisano m.in.:[…] Profesjonalną rutyną i niezwykłą techniką gry oczarowali publiczność, wykonując znane dzieła od Straussa do Offenbacha […]. Zadziwiła dobra technika gry muzyków, stąd dyrygent otrzymał wiele dowodów podziwu […]. 19-letni dyrygent Michał Dworzyński potrafił swoimi kolegami i koleżankami profesjonalnie pokierować i ich motywować […] po drugim bisie, oklaski nie ucichły, młodzi artyści zagrali jeszcze "Marsza Radecky’ego" […]. Koncert był pełnym sukcesem grupy, która przybyła na okres jedn ego tygodnia na zaproszenie Rotary CLUB, współpracującego z Rotary Klubem w Bydgoszczy…Kolejnym udanym koncertem zagranicznym Młodzieżowej Orkiestry Salonowej był występ w Austrii, nad Jeziorem Bodeńskim, w grudniu 2002r. Zagrali w sali na 700 osób. Słuchacze na stojąco oklaskiwali młodych wykonawców. Zespól, przygotowując nowe programy, odbywa „obozy kondycyjne”, na których ćwiczy utwory koncertowe. W sezonie są to m.in. „Niedzielne koncerty dla całej rodziny”, koncerty charytatywne w Filharmonii Pomorskiej na rzecz Domu Sue Ryder w Bydgoszczy itp. Opiekun orkiestry i dyrygent Mirosław Żyta mówi, iż dziwi go upór i niesamowity entuzjazm młodych ludzi. Przychodzą na próby  w soboty i niedziele. Kiedy koncerty wypadają w czasie wakacji, wiele godzin spędzają na próbach… Wielu młodych muzyków orkiestry salonowej to dzieci artystów-muzyków bydgoskiego środowiska muzycznego.

Zo. A. Weber, Młodzieżowa Orkiestra Salonowa [ hasło] w:  Z. Pruss [red.] Bydgoski Leksykon Muzyczny, Bydgoszcz 2004.

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw