Banner2

INSTYTUCJE

Młodzieżowa Orkiestra Dęta

Dane

Nazwa

Młodzieżowa Orkiestra Dęta

Adres

Nieszawa

Data powstania

1999

Opis

W Nieszawie w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych powstała nowa orkiestra. Była to kontynuacja ponad stuletniej tradycji strażackiej orkiestry dętej i ponad trzechsetletnich tradycji orkiestrowych parafii. Utworzenie Młodzieżowej Orkiestry Dętej wiązało się z uruchomieniem w 1999 r. świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży. Pierwszy występ orkiestra, po trzymiesięcznych przygotowaniach, dała przed Bożym Narodzeniem w 1999 roku wykonując kolędy. Prowadził ją kapelmistrz Roman Organiściak przy współpracy Tomasza Thiede.

W latach 2000-2003 orkiestra dała kilkadziesiąt występów na terenie całego kraju. Zyskała także wielkie wsparcie w Filharmonii Pomorskiej, która wiele razy zapraszała młodych muzyków do Bydgoszczy, m.in. w okresie ferii zimowych i letnich. W sierpniu 2003 roku jeden z koncertów Nieszawskiej Orkiestry Młodzieżowej zarejestrowano na płycie, co było prezentem Dyrekcji Filharmonii Pomorskiej. W okresie sześciu lat działalności orkiestry siedmiokrotnie występowała w Bydgoszczy, co było przede wszystkim efektem współpracy z Filharmonią Pomorską. Pierwszy taki koncert odbył się w styczniu 2002 roku. Wśród występów poza regionem wskazać można m.in. udział w Pierwszym Ogólnopolskim Zjeździe Najstarszych Chórów i Orkiestr w Katowicach w listopadzie 2003 roku. Brała też udział w kilku przeglądach orkiestr dętych, m.in. w czerwcu 2003 w konkursie w Kowalu o puchar marszałka województwa (II miejsce), w styczniu 2004 w Ogólnopolskim Zjeździe Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2004 r. wystąpiła w przeglądzie orkiestr w Kwidzynie, a w maju 2005 r. w Ogólnopolskim Zjeździe Chórów i Orkiestr w Licheniu poświęconym pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Wzięło w nim udział 48 orkiestr oraz 3800 chórzystów.

Zobacz:

Wanda Wasicka, Mirosław Golon, Życie muzyczne w Nieszawie w latach 1945-2006, w: Wydarzenia muzyczne na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, B. Mielcarek-Krzyżanowskiej, Bydgoszcz 2006, ss. 31-56.

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw