Banner2

OSOBY

Barciszewski Leon

Dane

Imię

Leon

Nazwisko

Barciszewski

Data urodzenia

1883-05-10

Miejsce śmierci

Bydgoszcz

Data śmierci

1939-11-11

Biografia

Leon Barciszewski ur. 10 maja 1883 we wsi Tulce w Wielkopolsce, zm. 11 listopada 1939 w Bydgoszczy), polski działacz samorządowy, prezydent Gniezna (1925-1932) i Bydgoszczy (1932-1939), dyplomata.

 8 listopada 1932 r. objął urząd prezydenta Bydgoszczy.

Obejmował urząd w okresie głębokiego kryzysu ekonomicznego, czasy jego prezydentury przyniosły szereg sukcesów: zmniejszenie o połowę liczby bezrobotnych w mieście, aktywizację budownictwa mieszkaniowego, zmniejszenie zadłużenia, ukończenie ważnych inwestycji: szpitala na Bielawkach, elektrowni na Jachcicach, rozbudowy rzeźni miejskiej. Organizował osobiście różnorodne źródła pomocy dla bezrobotnych, powołując komitety, przeprowadzając zbiórki, w których sam brał udział, kwestując na ulicach miasta ze skarbonką. Był również cenionym mecenasem życia kulturalnego i społecznego, biorąc czynny udział we wszystkich jego przejawach..

Znaczącą dla miasta działalność prezydenta doceniły władze państwowe odznaczając go orderem „Polonia Restituta” oraz Złotym Krzyżem Zasługi.  Został również Kawalerem Legii Honorowej.

Po wybuchu II wojny światowej zgodnie z nakazem ewakuacyjnym ówczesnego wojewody pomorskiego opuścił miasto i dotarł aż do Lwowa. Tutaj dowiedziawszy się o przeprowadzonej przez okupantów hitlerowskich krwawej eksterminacji ludności polskiej w Bydgoszczy i o posądzeniach jego osoby o rzekome przywłaszczenie pieniędzy z kasy miejskiej, pomimo ostrzeżeń życzliwych przyjaciół wrócił, jak sam się wyraził, do Bydgoszczy „na Golgotę”, aby być razem z jej mieszkańcami w najtrudniejszych chwilach.

Natomiast po przybyciu w dniu 9 października 1939 r. został aresztowany z żoną i synem. Hitlerowcy obciążyli go odpowiedzialnością za tzw. „krwawą niedzielę” i wrogość do Niemiec. Po miesięcznej gehennie w więzieniu gestapo przy ul. Poniatowskiego, został w dniu 11 listopada 1939 r. zamordowany wraz z synem w nieudokumentowanym miejscu.

zob. Kulpiński Henryk: Prezydent Leon Barciszewski wrócił do Bydgoszczy. [w.] Kalendarz Bydgoski 1991.

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Media

Ilość powiązanych elementów: 1Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw