Banner2

OSOBY

Gadomska Halina

Dane

Imię

Halina

Nazwisko

Gadomska

Miejsce urodzenia

Lwów

Miejsce śmierci

Warszawa

Biografia

Gadomska Halina (1898-1943)  -  śpiewaczka, organizatorka imprez artystycznych. Primo voto – Jastrzębiec-Hermanowska, córka Władysława Grzymały-Zbierzchowskiego i Anny z Buczackich, urodziła się w 1898 r.we Lwowie. Zmarła 31 V 1943 r. w Warszawie i spoczywa na cmentarzu katolickim na Powązkach.

Śpiewu uczyła ją babka – śpiewaczka operowa – Floriana Zbierzchowska, następnie kształciła się w zakładach prywatnych w rodzinnym mieście. Już w wieku 16 lat występowała w operetce lwowskiej. Dysponowała pięknym sopranem. Wielu jej wielbicieli zachwycało się nie tylko jej pięknym głosem , ale i niezwykłą urodą.  Jako rewelacyjne uznano jej grę i śpiew w operetkach I.Kalmana: „Dziewczę z Holandii” i „Bajadera”. W każdej recenzji wyróżniano ją za grę, śpiew i urodę. Występowała na scenie pod nazwiskiem Halina Grimali-Zbierzchowska. W 1916 r.podbiła publiczność Wiednia, była urocza jako „Cnotliwa Zuzanna” w sztuce J.Gilberta i „Krysia Leśniczanka” w operetce G.Jarno oraz w wielu innych. W 1925rokuw Wilnie, odbył się ślub Haliny Grzymały-Zbierzchowskiej  z dr. med.Tadeuszem Jerzym Gadomskim, oficerem służby stałej.

W następnym roku państwo Gadomscy zamieszkali w Bydgoszczy. Na scenie Teatru Miejskiego w Bydgoszczy Halina Grimali-Zbierzchowska  występowała gościnnie  już w sezonie 1923-1924. Na stałe zaangażowała się w sezonie 1926-1927, ale w końcu 1928r. zrezygnowała z dalszej kariery scenicznej. Przybyły nowe obowiązki rodzinne, a major Tadeusz Gadomski wolał mieć ukochaną i piękną żonę wyłącznie dla siebie. Jednak pani Halina nie zerwała z teatrem, z własnej woli pomagała w kwestiach literackich i wokalnych oraz repertuarowych.  W tych dziedzinach służyła radą dyrektorowi Władysławowi Stomie oraz jego następcy Aleksandrowi  Rodziewiczowi. Udzielała się także w pracy teatrów amatorskich; pomagała pani Marcie Chmielarskiej w prowadzeniu Teatru Harcerskiego; organizowała wiele atrakcyjnych widowisk dla dzieci i młodzieży. Pisała także trafne recenzje z wystawianych w Bydgoszczy operetek i innych muzycznych przedstawień. W domu państwa Gadomskich często muzykowano. Pani Halina i jej córki: Alina i młodsza Anna – uczennica Miejskiego Konserwatorium Muzycznego , urządzały wieczory muzyczne.

Halina Gadomska udzielała się także pracy społecznej  pozamuzycznej, działała w Czerwonym i Białym Krzyżu, organizacji zajmującej się oświatą i kulturą w wojsku polskim. We wszystkich bydgoskich pułkach i mniejszych oddziałach  wojskowych organizowała  koncerty muzyki poważnej, kameralnej i rozrywkowej. W dziedzinie muzyki współdziałała ze szkołami, ochronkami sierocińcami. W działaniach kulturalnych współpracowała ze swoim bliskim krewnym, poetą, publicystą i redaktorem Henrykiem Zbierzchowskim.

Opr. Wg R. Kuczma, Gadomska Halina, [hasło] w: Bydgoski Leksykon Muzyczny, Z. Pruss (red.), s. 163.

Instytucje

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw