Imię
Leon
Nazwisko
Sobierajski
Miejsce urodzenia
Szymborze
Miejsce śmierci
Inowrocław
Biografia
Sobierajski Leon (1925-1998), animator kultury ludowej.
Urodzony 28 VI 1925 r. w Szymborzu (obecnie dzielnica Inowrocławia) jako syn Michała
i Marianny z Sadowskich. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Mątwach, w 1940 r. podjął pracę w tamtejszej cukrowni jako kowal. W 1951 r. przeniósł się do Inowrocławskich Zakładów Chemicznych, gdzie zatrudniony został w charakterze maszynisty parowozu w oddziale transportu kolejoweg0o. Pracował tam do końca 1981 r., tj do chwili przejścia na emeryturę.
Sobierajski zasłużył się dla kujawskiej kultury ludowej jako kontynuator i organizator starego zwyczaju zapustnego – orszaku przebierańców odpustowych, tzw. „Kozy”, która znana była w Szymborzu już w pierwszej połowie XIX w., a w Mątwach od 1922 r. Maszerował z mątewskimi „Koziarkami” od 1945 r., najpierw jako „Baba”, później „Kominiarz”, „Żyd”, „Przodownik” oraz „Duży Niedźwiedź”. W 1970 r. objął kierownictwo całego zespołu, którego trzon stan owili pracownicy IZCH (obecnie „Soda – Mątwy” SA). Do korowodu włączył swoich synów: Piotra występującego w roli „Dziadka”, oraz Andrzeja przebierającego się za „Żyda”. Corocznie, ponad 50 lat, w ostatni wtorek karnawału wraz ze swą „Kozą”, w składzie której była też kapela ludowa, odwiedzał okoliczne miejscowości, inowrocławskie zakłady pracy, szkoły, osiedla, ratusz. Kultywowany przez niego zwyczaj na stałe wrósł w pejzaż miasta.
Zmarł 25 III 1998 r. w Inowrocławiu, spoczął na cmentarzu parafii Opaczności Bożej przy
ul. Mątewskiej.
Zob. Bogdan Łuczak Sobierajski Leon, [hasło] w: Inowrocławski Słownik Biograficzny - pod red. Edmunda Mikołajczaka - Zeszyt Czwarty, Inowrocław 2000 str.114 )