Banner2

OSOBY

Mazurowski Józef

Dane

Imię

Józef

Nazwisko

Mazurowski

Biografia

Józef Mazurowski – organista, kompozytor, pedagog. 

Ksiądz, kompozytor, organista. Naukę muzyki rozpoczynał od chłopięcej szkoły śpiewu („Dom u. Singschule”) przy katedrze pelplińskiej, pod kierunkiem ks. Wacława Maślona. Dalszą naukę podjął w gimnazjum w Chojnicach (1850–1855), gdzie prawdopodobnie pełnił obowiązki organisty w kościele gimnazjalnym i dyrygenta chóru. Studia teologiczne odbył w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Po święceniach kapłańskich uzyskanych 8 maja 1859 roku, został wikarym w Człuchowie, a następnie w Kamieniu. Następnie otrzymał stanowisko wikariusza katedralnego (1861–1870) w Pelplinie. Był nauczyciela śpiewu i muzyki instrumentalnej chłopięcej szkole śpiewaczej oraz profesorem śpiewu i liturgiki w Seminarium Duchownym w Pelplinie. 1 stycznia 1870 roku został dyrygentem chóru katedralnego. Zainteresowanie odnową muzyki kościelnej przyszło w związku z zapoczątkowanym w Bawarii ruchem cecyliańskim. Wydał on Melodye, do śpiewnika Zbiór pieśni nabożnych katolickich do użytku kościelnego i domowego, wydanego pod redakcją ks. Szczepana Kellera w Pelplinie w 1871 roku, które były opracowaniami melodii ok. 800 pieśni liturgicznych na różne okazje: Boże Ciało, Wielkanoc itd. 

Zobacz:

 

Jerzy Szwankowski, Kształcenie muzyczne uczniów Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Chojnicach w latach 1815-1920, [w:] Nauczanie muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2007.

 

Zenona Rondomańska, Ksiądz Józef Mazurowski i jego „Melodye do Zbioru pieśni nabożnych", [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

Ksiądz Józef Mazurowski i jego „Melodye do Zbioru pieśni nabożnych", [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw