Banner2

OSOBY

Dziemidok Bohdan

Dane

Imię

Bohdan

Nazwisko

Dziemidok

Miejsce urodzenia

Słonin

Tytuł akademicki

profesor

Biografia

 Bohdan Dziemidok, ur.się w 1933 roku w Słoninie, w ówczesnym województwie nowogródzkim. Profesor Uniwersytetu Gdańskiego - filozof, teoretyk sztuki, zajmujący się przede wszystkim estetyką, także etyką i aksjologią ogólną. Dydaktyk i animator życia akademickiego. W latach 1951-1956 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Leningradzkiego. Od września 1956 roku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Doktoryzował się w 1963 roku, stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1977 roku. Od września 1983 roku profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Od 1999 roku jest dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Przyczynił się do zorganizowania na Uniwersytecie Gdańskim magisterskich studiów w zakresie filozofii i socjologii. W 1967 roku otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Forda i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie przebywał w University of California w Berkeley i Columbia University w Nowym Jorku. W Berkeley nawiązał współpracę z prof. Władysławem Tatarkiewiczem. W 1978 roku Bohdan Dziemidok ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Był "visiting professor" w Temple University w Filadelfii  i  w Berkeley. Jest autorem ponad 140 rozpraw naukowych.Wśród napisanych przez niego książek jest m.in.  monografia "Teoria przeżyć i wartości estetycznych w polskiej estetyce dwudziestolecia międzywojennego", która ukazała się w 1980 roku oraz "Sztuka, wartości, emocje" - książka poświęcona wadze twórczości artystycznej we współczesnej kulturze. Pod jego redakcją ukazały się m.in. dwie prace zbiorowe: "Problematyka wartościowania w amerykańskiej filozofii i estetyce XX wieku" (zredagowana wspólnie z A. Ceynową i M. Janiakiem, 1995 r.) oraz "Amierikanskaja filozofia iskusstva" (zredagowana wspólnie z B. Orłowem, 1997 r.).

Bohdan Dziemidok był redaktorem naczelnym Studiów Estetycznych. Należał lub nadal należy do redakcji oraz komitetów redakcyjnych wielu renomowanych pism naukowych: "Journal of Value Inquiry", "Philosophical Inquiry", "Acta Philosophica", "Polish Philosophical Review", "Estetyka i Krytyka", "Humor". Jest członkiem Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, Society for Advancement of American Philosophy, International Association for Aesthetics (gdzie był pierwszym wiceprezydentem w latach 1992-1998). Jest laureatem Indywidualnej Nagrody Ministra Edukacji Narodowej z 2003 roku. Za całokształt twórczości profesor Bohdan Dziemidok otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2004 w kategorii nauk humanistycznych. Dwukrotnie był recenzentem w przewodach nadania doktoratu honoris causa: dla Ryszarda Kapuścińskiego (UG, 2003) i dla ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, 2004).

wg PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec

Publikacje

Wydarzenia

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw