Banner2

OSOBY

Wojciak Jerzy

Dane

Imię

Jerzy

Nazwisko

Wojciak

Miejsce urodzenia

Leszno

Tytuł akademicki

dr

Biografia

Jerzy Wojciak – doktor nauk humanistycznych, historyk, poseł na Sejm PRL IX kadencji, polityk Stronnictwa Demokratycznego.

Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1976 w Instytucie Historii tej uczelni uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie rozprawy Walka polityczna w wyborach do Parlamentu Rzeszy i Sejmu pruskiego w poznańskim 1898–1944 (promotor: Zdzisław Grot). Jest autorem wielu prac naukowych i popularnonaukowych w zakresie historii XIX wieku. Przez wiele lat był członkiem oraz sekretarzem generalnym Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego oraz wiceprzewodniczącym Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W latach 80. przewodniczył Radzie Wojewódzkiej PRON.

W 1963 został członkiem Stronnictwa Demokratycznego. W 1985 uzyskał mandat poselski w okręgu Bydgoszcz. W Sejmie zasiadał w następujących komisjach: Administracji, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości; Spraw Samorządowych; Nauki i Postępu Technicznego; Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do rad narodowych; Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz projektów ustaw dotyczących związków zawodowych.

W wyborach w 1989 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, przegrywając z Mirosławą Grabarkiewicz. W okresie III RP był przewodniczącym kujawsko-pomorskiej Rady Regionalnej SD oraz wiceprzewodniczącym Rady Naczelnej tego ugrupowania. Stanął po stronie przeciwników przewodnictwa Pawła Piskorskiego w partii, w wyniku czego przestał pełnić tą funkcję.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wydarzenia

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw