Banner2

OSOBY

Szymonik Kazimierz

Dane

Imię

Kazimierz

Nazwisko

Szymonik

Miejsce urodzenia

Miedźno k. Częstochowy

Tytuł akademicki

prof. dr

Biografia

Szymonik Kazimierz - polski dyrygent, muzykolog, pedagog, ksiądz katolicki

Ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie. Studia teologiczne odbył w latach 1960–1966 w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym z siedzibą w Krakowie (obecnie WSD posiada własną siedzibę w Częstochowie). W latach 1971–1976 studiował muzykologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w latach 1978–1981 dyrygenturę chóralną w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie Stefana Stuligrosza. Studia dyrygenckie uzupełniał w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem Stanisława Krukowskiego, a także w Institut Catholique w Paryżu, specjalizując się w wykonawstwie chorału gregoriańskiego. W roku 1988 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy doktorskiej „Oficjum rymowane o św. Stanisławie Dies adest celebris i hymn Gaude Mater Polonia w polskich antyfonarzach przedtrydenckich. Studium muzykologiczne” (1988, promotor: prof. dr hab. Jerzy Pikulik), a w roku 1990 w Akademii Muzycznej we Wrocławiu uzyskał kwalifikacje II stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Od stycznia 2000 r. posiada tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Od 1980 roku pracuje w specjalności muzykologii (obecnie Muzykologia Teoretyczna i Stosowana) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego; od 1992 roku pełni funkcję kierownika Katedry Wykonawstwa Muzyki Religijnej, a od 1999 – kierownika specjalności Muzykologia Teoretyczna i Stosowana. W tej uczelni pełni również, od 1981 roku, funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Chóru UKSW. Z zespołem tym odbył szereg podróży artystycznych (m. in. w Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Jugosławii, Niemczech, Monako, Szwajcarii, Watykanie, na Węgrzech i we Włoszech). Od 1981 roku prowadzi także działalność pedagogiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Równocześnie, od roku 1994 współpracuje z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (od roku akademickiego 1997/1998 pracuje w pełnym wymiarze godzin na Wydziale Edukacji Muzycznej na kierunku Muzyka Kościelna, a w roku akademickim 1998/1999 został mianowany profesorem nadzwyczajnym UMFC). Pełni funkcję kierownika specjalności Muzyka Kościelna. W kadencji 2005–2008 pełnił funkcję prorektora do spraw nauki i dydaktyki AMFC. W roku 2008 został ponownie wybrany na stanowisko prorektora do spraw nauki i Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku, na kadencję 2008–2012. Ponadto Kazimierz Szymonik prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczy także, jako wykładowca, w seminariach, studiach podyplomowych i innych formach kształcenia z zakresu dyrygentury chóralnej i chorału gregoriańskiego.

Zasiada w radach artystycznych i jury licznych konkursów i festiwali muzyki chóralnej (m.in.: Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat, Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Konkurs Kompozytorski Musica Sacra, Jury Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie). Kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Równolegle prowadzi działalność naukową. Posiada w dorobku wiele artykułów z zakresu chorału gregoriańskiego i muzyki sakralnej, liczne odczyty i wykłady. Jest autorem książki Oficjum rymowane o św. Stanisławie (Niepokalanów 1996).

Zobacz:

http://www.chopin.edu.pl/pl/osobowe/kazimierz-szymonik

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw