Banner2

OSOBY

Kłaput Wacław

Dane

Imię

Wacław

Nazwisko

Kłaput

Miejsce urodzenia

Kraków

Tytuł akademicki

mgr

Biografia

Wacław Kłaput  -  organista, teoretyk muzyki. Urodzony w 1943 r. w Krakowie, Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie: w 1966 r. z wyróżnieniem [w zakresie gry na organach] i w 1970 r. z teorii muzyki.

 

Koncertował jako solista na koncertach i festiwalach muzyki organowej, m. in. w Oliwie, Kamieniu Pomorskim, Fromborku. Koncertował ponadto za granicą, m.in. w Czechosłowacji i krajach byłego ZSRR. Nagrywał dla Polskiego Radia.

W Bydgoszczy zamieszkał w 1976 r. Był stałym współpracownikiem,  zespołu „Capella Bydgostiensis”.

W 1968 r.  rozpoczął pracę w szkolnictwie muzycznym: najpierw w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Toruniu, potem w Liceum Muzycznym w Bydgoszczy, gdzie w latach 1976-1984 pełnił funkcję wicedyrektora szkoły.

Był także konsultantem Zespołu Metodyczno-Programowego w województwie kujawsko-pomorskim oraz wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, (gra na organach1981-1983).

Pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych.

Od 1990 r. pracuje w Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie na stanowisku wizytatora szkolnictwa artystycznego w rejonie kujawsko-pomorskim, od 2000 r. na stanowisku głównego wizytatora.

Brał udział w opracowaniu koncepcyjnym i redakcji szeregu aktów prawnych dotyczących szkolnictwa artystycznego, wydanych przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w latach 1993-1999;  prowadził prace nad modelem egzaminu zawodowego w szkołach artystycznych, dostosowanego do wymogów Unii Europejskiej.

W szkołach muzycznych Bydgoszczy i Torunia; prowadzi klasę gry na organach.

Za działalność pedagogiczną i metodyczną, a także organizatorską W.Kłaput odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Żona jest skrzypaczką, muzykiem orkiestry symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, współpracuje także z orkiestrą Opery Nova. 

por. A. Weber ,Wacław Kłaput, w: Bydgoski Leksykon Muzyczny, KPTK Bydgoszcz 2004.

 

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw