Imię
Wacław
Nazwisko
Smaruj
Miejsce urodzenia
Dortmund
Miejsce śmierci
Bydgoszcz
Tytuł akademicki
plutonowy
Biografia
Smaruj Wacław - muzyk, dyrygent orkiestr dętych
Rodzina Franciszka Smaruja, mieszkająca w Dortmundzie, w Niemczech, w 1920r. przyjechała do Polski i zamieszkała w Bydgoszczy. Wacława, po ukończeniu 21. roku życia, powołano do odbycia służby wojskowej. Służył w 62 Pułku Piechoty Wielkopolskiej i pozostał w wojsku. Uzdolniony muzycznie, grający już na fortepianie, został elewem orkiestry pułkowej. Uczył się gry na trąbce i klarnecie pod opieką plutonowego Alojzego Osińskiego. Od sierżanta Józefa Osińskiego nauczył się trudnej sztuki dyrygowania orkiestrą dętą. Za zgodą dowódcy pułku i kapelmistrza por. Stanisława Grabowskiego, kapral Wacław Smaruj otrzymał w 1928r. zezwolenie na dyrygowanie orkiestrą dętą Pocztowego Przysposobienia Wojskowego. Po zdaniu w 1930r. egzaminu muzyka wojskowego, w zakresie gry na trąbce i klarnecie, otrzymał stopień kaprala zawodowego. Na własną prośbę plutonowy Smaruj w 1935r. został zwolniony z wojska i otrzymał angaż jako urzędnik na Poczcie Głównej w Bydgoszczy. Oprócz wypełniania obowiązków urzędnika pocztowego dodatkowo uczył muzyków i dyrygował orkiestrą do 1939r. W latach 1946-1967 pracował w Zakładach Energetycznych, zajmując się dodatkowo instruktażem muzycznym w klubie tego zakładu.
Wacław Smaruj, nazwany „złotą rączką”, zajmował się różnymi pracami. Doskonale naprawiał zegarki, zajmował się fotografowaniem i był zdolnym plastykiem amatorem. Należał do Klubu Seniora przy Wojewódzkim Domu Kultury i w salach przy ul. Toruńskiej 30 często wystawiał swoje prace malarskie. Oczywiście nadal uprawiał muzykowanie, grywał na pianinie i klarnecie oraz prywatnie nauczał gry na skrzypcach i fortepianie.
Wacław Smaruj, syn Franciszka i Leokadii z domu Schwoher, urodził się 15 IX 1901r. w Dortmundzie – Niemcy. Zmarł w Bydgoszczy 27 IV 1987r. Spoczywa na cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej.