Banner2

OSOBY

Wesołowski Franciszek

Dane

Imię

Franciszek

Nazwisko

Wesołowski

Miejsce urodzenia

Borki

Miejsce śmierci

Łódź

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Franciszek Wesołowslo - teoretyk muzyki, organista, kompozytor i pedagog.

Studiował w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie: teorię muzyki i kompozycję pod kierunkiem Kazimierza Sikorskiego oraz grę na organach w klasie Bronisława Rutkowskiego. W 1947 uzyskał dyplomy w zakresie gry na organach i teorii muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi.

Jeszcze w latach 1936-39 był organistą w Szpitalu św. Ducha w Warszawie oraz nauczycielem chorału gregoriańskiego w Seminarium Duchownym księży Marianów. W latach 1939-41 pracował jako organista w kościele oo. Jezuitów. Od 1939 był członkiem Związku Walki Zbrojnej (później AK), a po wyjeździe z Warszawy w 1941 został organistą w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po wojnie przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie do 1947 był nauczycielem gry na organach i przedmiotów teoretycznych w szkole muzycznej II stopnia. W 1947 zamieszkał w Łodzi. Pracował jako nauczyciel w Państwowej Średnie Szkole Muzycznej, w której w latach 1950-53 pełnił również funkcję dyrektora. W latach 1953-57 był dyrektorem Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej oraz Państwowego Liceum Muzycznego w Łodzi. Od 1949 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, kształcąc kolejne pokolenia teoretyków muzyki. Od 1957 do 1978 piastował jednocześnie stanowisko prorektora, w latach 1960-80 był również kierownikiem Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji, w latach 1978-80 dziekanem Wydziału Teorii Muzyki i Kompozycji. W 1995 otrzymał tytuł profesora.

Badania nad muzyką dawną prowadzone przez Franciszka Wesołowskiego od początku lat 60. zaowocowały dziesiątkami prac naukowych i popularno-naukowych publikowanych w kraju oraz za granicą (ponad 80 artykułów). Z jego inicjatywy w Akademii Muzycznej w Łodzi zorganizowano cykl międzynarodowych sesji muzykologicznych, a w 1986 powołano do życia Zakład Muzyki Dawnej, który w 1994 stał się częścią Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. W 1992 przyczynił się do powstania Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej. Napisał wiele podręczników, m.in. "Zasady muzyki", "Materiały do ćwiczeń harmonicznych", "Nauka harmonii", "Materiały do nauki o skalach muzycznych", "Materiały do kształcenia słuchu z zasadami muzyki".

Był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM, Łódzkiego Towarzystwa Muzycznego, Stowarzyszenia Przyjaciół Opery w Łodzi, Rady Wyższej Szkolnictwa Artystycznego i Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Franciszek Wesołowski został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Nagrodą SPAM, Nagrodą Muzyczną miasta Łodzi, Nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1999 Akademia Muzyczna w Łodzi przyznała mu tytuł doktora honoris causa.

Zobacz:

http://www.polmic.pl/index.php?option=com_mwosoby&Itemid=4&id=382&view=czlowiek

Publikacje

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw