Banner2

OSOBY

Brodski Wadim (Awadij)

Dane

Imię

Wadim (Awadij)

Nazwisko

Brodski

Miejsce urodzenia

Kijów (Ukraina)

Biografia

Vadim Brodski - urodził się w Kijowie. Jest potomkiem znakomitego Adolfa Brodskiego (pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego). Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcja kompozytora. Uczeń Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha, otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawski (Polska 1977), Paganini (Włochy 1984), Tibor Varga (Szwajcaria 1984).

Sukces na Konkursie Wieniawskiego przyniósł artyście nagrania telewizyjne i radiowe, a także koncerty w całej Europie. Nowojorski debiut w 1982 roku zaowocował podpisaniem kontraktu z Musical Heritage Society, dla którego nagrał m.in. koncerty skrzypcowe Brahmsa, Paganiniego, Czajkowskiego, Saint-Saënsa, Sibeliusa i Wieniawskiego oraz 6 Sonat na skrzypce solo Eugène Ysaÿe. W latach następnych, Brodski kontynuował działalność koncertową, występując z tak znakomitymi orkiestrami jak: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande Orchestra w Genewie.

Współpracuje regularnie z włoską TV, dla której z Orkiestrą RAI nagrał koncerty skrzypcowe Brucha, Beethovena, Czajkowskiego, Paganiniego, Bartóka i 4 Pory roku Vivaldiego. Występuje w polskiej TV. Od 1985 roku mieszka w Rzymie. Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku.

Od 2005 roku prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

[Dane: 2005]

 

Instytucje

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw