Banner2

OSOBY

Popowa-Zydroń Katarzyna

Dane

Imię

Katarzyna

Nazwisko

Popowa-Zydroń

Miejsce urodzenia

Sofia

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Katarzyna Popowa-Zydroń - pianistka, pedagog

Katarzyna Popowa-Zydroń należy do grona wybitnych pianistów, których artystyczny dorobek znany i doceniany jest na polskich i światowych estradach. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali m.in.: II Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Muzyków, II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego, półfinalistką konkursów międzynarodowych w Terni, Monachium. Na Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1975 roku, jako uczestniczka ekipy polskiej otrzymała wyróżnienie za najciekawszą, po Krystianie Zimermanie prezentację artystyczną.

Występuje jako solistka jak i kameralistka w Polsce i za granicą m.in. w Czechach, Bułgarii, Rosji, Niemczech, Austrii i Japonii. Dla francuskiej firmy ACCORD nagrała płytę CD z dziełami fortepianowymi Juliusza Zarębskiego, które to nagranie zostało ocenione najwyższą notą przez profesjonalne czasopismo "Repertoire des disgnes compacts". Nagrywała również dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wielokrotnie zasiadała w jury konkursów ogólnopolskich, prowadziła kursy i seminaria dla uczniów, studentów i nauczycieli (m.in. w Japonii).

Katarzyna Popowa-Zydroń oprócz działalności koncertowej prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Jest profesorem klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (w latach 1995-96 kierowała jednocześnie Katedrą Fortepianu). Do jej uczniów należą m.in. Agata Nowakowska (III nagroda na Konkursie Pianistycznym im. Ferenca Liszta we Wrocławiu w 1997), Katarzyna Borek (III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy w 1998), Marek Ruszczyński (III nagroda na 3. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Andorze), Julia Setkiewicz (III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1998), Jarosław Kaliski (nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bremen w 2005), Karolina Nadolska (laureatka Konkursu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach w 2003), Rafał Blechacz (zwycięzca 15. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005), Michał Kozłowski (I nagroda na 6. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Narwie w 2006). Za osiągnięcia pedagogiczne i artystyczne została kilkakrotnie uhonorowana nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą Specjalną Ministra Oświaty i Wychowania oraz wielokrotnie Nagrodami Rektorskimi Akademii Muzycznej w Gdańsku i Bydgoszczy. Pianistka została odznaczona Orderem Księcia Mściwoja za wybitne zasługi dla kultury miasta Gdańska (1999), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2004), Medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej - Gloria Artis" (2005) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005).

Zobacz:

http://www.popowa-zydron.net/

http://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/katarzyna-popowa-zydron

Wydarzenia

Instytucje

Ilość powiązanych elementów: 1

Atrybuty

Media

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw