Banner2

OSOBY

Andrzejewski Adam

Dane

Imię

Adam

Nazwisko

Andrzejewski

Miejsce urodzenia

Włocławek

Miejsce śmierci

Sanftenberg

Biografia

Andrzejewski Adam (1917-1968) - solista, śpiewak, tenor.

Grał rolę Franka w inauguracyjnym przedstawieniu sceny bydgoskiej ze spektaklem „Flis” Stanisława Moniuszki (1956).

Czołowy solista - tenor bydgoskiej sceny operowej w pierwszym jej okresie.

Z wykształcenia mechanik, przed II wojną pracujący w fabryce manometrów we Włocławku, śpiewający w chórze katedralnym. Po wojnie znalazł się w Łodzi i rozpoczął naukę śpiewu, najpierw prywatnie, a potem w konserwatorium u prof. Brzezińskiego. W 1952 r. dostał angaż do Opery Śląskiej. Po roku przeniósł się do Wrocławia, a w sezonie 1954/55 związał się z łódzką Operą i Estradą. Od 1956 roku związany z Bydgoszczą. Występował w następujących rolach: hrabia Almaviva w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego (1957), Stefan w „Strasznym Dworze” St. Moniuszki (1958), tytułowy Faust w operze Ch. Gounoda (1960), Jontek w „Halce” St. Moniuszki (1961), Pinkerton w „Madame Butterfly” G. Pucciniego (1961). Był oklaskiwany jako Barinkay w „Baronie Cygańskim” J. Straussa (1957), Orfeusz w „Orfeuszu w piekle” J. Offenbacha (1958) czy Alfred w „Zemście nietoperza” J. Straussa.

Występował także na innych scenach w kraju. Na początku lat 60. wyjechał wraz z żoną - śpiewaczką bułgarskiego pochodzenia Marią Petkow – Staroselską do Niemiec. Zaangażowany w 1963 r. do Theater der Bergarbeiter w Sanftenbergu, wystąpił jaklo Rudolf w „Cyganerii” G. Pucciniego i Manrico w „Trubadurze” G. Verdiego. Zmarł nagle na atak serca. Muzyczne tradycje rodziny Andrzejewskich kontynuuje bratanek – Piotr, który jest wokalistą bydgoskiego zespołu „Żuki”.

Wg. Zdzisław Pruss, Andrzejewski Adam, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002, s.24-25.

Instytucje

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw