Imię
Stefan
Drugie imię
Paweł
Nazwisko
Knast
Miejsce urodzenia
Witkowo k. Gniezna
Miejsce śmierci
lasy k. Gniewkowa
Biografia
Knast Stefan Paweł (1877 – 1939), księgarz, działacz kultury i społecznik.
Urodzony 30 VI 1877 r. w Witkowie k. Gniezna w rodzinie młynarza Ignacego i Jadwigi z domu Lange. Szkołę elementarna ukończył najpewniej w rodzinnym Witkowie, po czym rozpoczął naukę w gimnazjum gnieźnieńskim, którego jednak nie ukończył, wybierając praktykę w słynnej księgarni Jana Bernarda Lange. W 1897 uzyskał uprawnienia księgarskie
i podjął pracę we Lwowie oraz (od 1902) w Krakowie. Pobyt w Galicji dal mu nowe doświadczenia zawodowe i kontakty z przedstawicielami polskiej kultury, m. in. z Janem Kasprowiczem i Stanisławem Przybyszewskim. W 1904 r. przybył do Inowrocławia i założył tutaj własną księgarnię.( Opisano działalność handlową, wydawniczą i aktywność społeczną). Pozostawał niezwykle aktywny na niwie społecznej. Przez 34 lata (1905-1939) był członkiem Towarzystwa Śpiewu „Moniuszko”, pełniąc w nim liczne funkcje, od kwietnia 1921 r. także prezesurę. Był współzałożycielem i członkiem honorowym Towarzystwa Śpiewu „Lutnia”
w Jaksicach.
Knast aresztowany został przez gestapo 2 XI 1939 r. i rozstrzelany w lasach gniewkowskich. Jego księgarnia uległa likwidacji.
(Edmund Mikołajczak, Knast Stefan [hasło] w: Inowrocławski Słownik Biograficzny – pod red. Edmunda Mikołajczaka, Zeszyt Drugi, Inowrocław 1994 str. 51 – 52)