Banner2

OSOBY

Rak Mieczyslaw

Dane

Imię

Mieczyslaw

Nazwisko

Rak

Miejsce urodzenia

Kowalowe pow. Jasło

Tytuł akademicki

mgr

Biografia

Rak Mieczysław - dyrektor

Dyrektor naczelny opery w Bydgoszczy w latach 1970-1972. Urodził się 17 października 1929 r. w Kowalowych, powiat Jasło, woj. podkarpackie. W Bydgoszczy zamieszkał na stałe w 1953 r. Z zawodu nauczyciel, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1953) oraz pedagogikę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim (1962).

W 1970 r. powierzono mu stanowisko dyrektora naczelnego opery i operetki w Bydgoszczy, mianowano na nowo kierownika artystycznego - W. Ormickiego, dyrygenta. Liczono na uzdrowienie atmosfery w tej instytucji, uporządkowanie spraw kadrowych i podniesienie poziomu artystycznego bydgoskiej sceny operowej.

W okresie dyrektury M. Raka i W. Ormickiego gościli w operze bydgoskiej m. in. z Reggio Emilia, Niemiec, Ostrawy, Wiednia. Z przyczyn osobistych, dyrektor Rak złożył rezygnację z funkcji dyrektora bydgoskiej sceny muzycznej, 31 sierpnia 1972 r. Jest melomanem, uczęszcza na koncerty do Filharmonii Pomorskiej, widywany jest na Bydgoskich Festiwalach Operowych. Od 1990 r. na emeryturze.

wg AlicjaWeber, Rak Mieczysław, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Pruss, Bydgoszcz 2002.

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw