Banner2

OSOBY

Ratajczak Małgorzata

Dane

Imię

Małgorzata

Nazwisko

Ratajczak

Nazwisko panieńskie

Lewandowska

Tytuł akademicki

dr bhab.

Biografia

 Małgorzata Ratajczak - śpiewaczka (mezzosopran)

Solistka-śpiewaczka (mezzosopran), związana z Operą Nova w Bydgoszczy od 1988 r., laureatka I nagrody w Konkursie S. Moniuszki w Kudowie Zdroju (1984). Zdobywczyni II nagrody w kategorii operowej na Międzynarodowym Uczelnianym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu. Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego Ireny Maculewicz-Żejmo (1989). Tam też zdobyła nagrodę specjalną za wykonanie arii polskiej. W 1994 r. uzyskała wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne w konkursie im. A. Didura w Bytomiu.

Ma w swoim repertuarze tak znaczące partie operowe, jak: Suzuki w „Madame Butterfly” G. Pucciniego, Azucena w „Trubadurze” G. Verdiego, Jadwiga w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, Berta w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego, Fenena w „Nabucco” G. Verdiego, Marta w „Mefistolesie” A. Boito, a także rolę męską – Niklasa w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha. Z powodzeniem występuje też w rolach operetkowych w „Baronie cygańskim” J. Straussa (Czipra) i w „Carewiczu” F. Lehara, oraz Księcia Gigi Orlovskiego w „Zemście nietoperza” J. Straussa.

Małgorzata Ratajczak współpracuje z licznymi teatrami muzycznymi w kraju, występuje też w repertuarze kantatowo-oratoryjnym. 

wg Zdzisław Pruss, Ratajczak Małgorzata, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy,pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.

Wydarzenia

Instytucje

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw