Banner2

OSOBY

Radziński Paweł

Dane

Imię

Paweł

Nazwisko

Radziński

Miejsce urodzenia

Gniezno

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Paweł Radziński urodził się w 1954 roku w Gnieźnie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w siódmym roku życia, a pierwszych lekcji udziela mu jego ojciec. Pierwszy raz występuje publicznie w wieku lat dziewięciu. Następnie kontynuuje naukę w Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w Poznaniu, w klasie skrzypiec M. Kujawy. Po ukończeniu szkoły wygrywa konkurs i zostaje stypendystą Ministra Kultury i Sztuki na studia muzyczne w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, przy katedrze prof. D. Ojstracha, w klasie wybitnego wirtuoza V. Pikajzena. Studia kończy z wyróżnieniem.
Po studiach doskonali swoje rzemiosło na kursach mistrzowskich u takich wirtuozów wiolinistyki jak: H. von Hausegger, R. Ricci, H. Szeryng. Od tego czasu artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju, jak i za granicą. Koncertuje m.in. w Kanadzie, Jugosławii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Belgii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii oraz w krajach byłego Związku Radzieckiego. Dokonuje nagrań radiowych i telewizyjnych. Paweł Radziński bierze udział w licznych konkursach i festiwalach muzycznych tak krajowych (Lublin, Wrocław) jak i zagranicznych (Montreal, Belgrad, Paryż), zdobywając narody i wyróżnienia.
W 1979 roku rozpoczął pracę w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 1998 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 1991 roku prowadzi klasę skrzypiec w Konserwatorium Szwedzkim w Jakobstad, jak również wykłada na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Vasie (Finlandia).
Do chwili obecnej studia pod kierunkiem prof. Pawła Radzińskiego ukończyło ponad 50 dyplomantów, w tym wielu z wyróżnieniem. W 1989 roku założył Orkiestrę Kameralną "Academia", z którą odbywał tournee koncertowe (m.in. Niemcy, Hiszpania, Włochy). Następnie orkiestra przekształciła się w międzynarodowy zespół "Academia Baltica", w której grają studenci z krajów europejskich (m.in. Finlandia, Szwecja, Norwegia, Estonia, Litwa, Bułgaria, Niemcy, Belgia, Polska). Orkiestra koncertuje w wielu krajach Europy. Współpracuje gościnnie z orkiestrą "Sinfonietta de Paris", z którą odbywa regularne trasy koncertowe po Francji.
Paweł Radziński propaguje z wielką pasją muzykę współczesną. Do najbardziej spektakularnych osiągnięć artysty zaliczyć należy światowe prawykonania i nagrania utworów H. Kerrko Sacral view (Oulu 1999) ora koncertu skrzypcowego P. Challina (Paryż 2000). Prowadzi regularnie kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich (m.in. Finlandia, Szwecja, Norwegia, Niemcy,  Szwajcaria, Francja). W Polsce zapraszany jest do prowadzenia kursów mistrzowskich w Żaganiu i Łańcucie. Współpracuje również ze znakomitym skrzypkiem V. Pikajzenem. Wielokrotnie brał udział w pracach jury konkursów skrzypcowych (m.in. Konkurs im. H. Wieniawskiego, Konkursy im. Z. Jahnkego, Konkurs Młodych Skrzypków). Dwukrotnie był zaproszony przez Towarzystwo im. Johannesa Brahmsa, gdzie w domu kompozytora w Baden-Baden, dokonywał analizy porównawczej, dotyczącej tradycji wykonawczych twórczości skrzypcowej J. Brahmsa. Z inspiracji Paola del Bianco we Florencji i przy wsparciu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w 2004 roku podjął pracę badawczą nad twórczości skrzypcową P. Nardiniego i jego wpływie na rozwój włoskiej szkoły skrzypcowej. W roku 2002 zainicjował powstanie i objął kierownictwo artystyczne letniego Festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” w zespole parkowo-pałacowym w Lubostroniu.
Jest laureatem Fundacji im. L. Kronenberga (1999), w tym samym roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, w roku 2004 został uhonorowany przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

[Dane: 04.2005]

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Media

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw