Banner2

OSOBY

Wendyński Zdzisław

Dane

Imię

Zdzisław

Nazwisko

Wendyński

Miejsce urodzenia

Warszawa

Miejsce śmierci

Bydgoszcz

Biografia

Wendyński Zdzisław – dyrygent, wieloletni dyrektor i kierownik artystyczny bydgoskiej opery.

 

W latach 1952-1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. W latach 1949-1952 pracował jako redaktor w Polskim Radiu w Gdańsku. W latach 1952-1964 był dyrygentem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i jednym ze współzałożycieli Studia Operowego. Od 1964 do 1969 r. pracował w operze i operetce w Bydgoszczy jako dyrektor naczelny i kierownik artystyczny. W latach 1970-1983 zatrudniony jako dyrygent w Państwowej Operze Śląskiej w Bytomiu. Przyjmując propozycję współpracy z operą bydgoską, ponownie został w niej zatrudniony od października 1983 r. jako kierownik muzyczny-dyrygent. Nie dane mu było dłużej pracować po ponownym powrocie do Bydgoszczy, gdzie cały czas mieszkał z rodziną. Zmarł bowiem nagle podczas wakacji w lipcu 1984 r.

Wendyński był dobrze wykształconym dyrygentem, poprowadził w Bydgoszczy ok. 300 spektakli operowych, baletowych i operetkowych. Przez wiele lat prowadził założone przez siebie Ognisko Muzyczne w Bydgoszczy; dyrygował w Filharmonii Pomorskiej, zmagał się z problemami, które towarzyszyły powstawaniu w trudnych warunkach teatru operowego w Bydgoszczy.

Wendyński po raz pierwszy wprowadził na bydgoską scenę opery: „Kopciuszka” G. Rossiniego, „Aidę”, „Rigoletta” i „Traviatę” G. Verdiego, umożliwił start wielu utalentowanym śpiewaczkom i śpiewakom, dla których bydgoska opera była początkiem ich przyszłej wspaniałej kariery. Był dyrygentem rzetelnym, którego praca owocował znacznymi efektami artystycznymi. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Kardynała Wyszyńskiego w Bydgoszczy.

 

wg Alicja Weber, Wendyński Zdzisław, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.

Zobacz:

 

Alicja Weber, Edukacyjno-artystyczna działalność Społecznego Ogniska Artystycznego nr 1 w Bydgoszczy w latach 1954-1974, [w:] Nauczanie muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2007.

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw