Banner2

OSOBY

Shebanova Tatiana

Dane

Imię

Tatiana

Nazwisko

Shebanova

Miejsce urodzenia

Moskwa

Miejsce śmierci

Warszawa

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Tatiana Shebanova należała do grona najwybitniejszych, współczesnych pianistek rosyjskich. Ukończyła Konserwatorium Moskiewskie w mistrzowskiej klasie prof. Wiktora Mierżanowa. Po otrzymaniu dyplomu, przez kolejnych dziesięć lat już jako asystentka współpracowała ze swoim profesorem. Dawało to możliwość kontynuowania tradycji, o której sam Wiktor Mierżanow wypowiadał się, że należy ją łączyć z kręgiem oddziaływania estetyki Rachmaninowa. A to zawsze oznaczało pełnię stylu romantycznego i najwyższej klasy wirtuozerię.
Tatiana Shebanova była laureatką międzynarodowych konkursów. W roku 1969 na konkursie Concertino Praga zdobyła 2 nagrodę. Następnie w Genewie w roku 1976, oprócz Grand Prix przyznano jej dwie nagrody specjalne. Również Grand Prix i aż trzy nagrody specjalne otrzymała na brukselskim Międzynarodowym Konkursie "Besendorfer Empire" w 1990 roku. Publiczność polska pamięta jej występy na X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 1980, kiedy otrzymała II nagrodę oraz przyznane przez jury nagrody specjalne: za najlepsze wykonanie poloneza i nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu.
Tatiana Shebanova występowała w największych ośrodkach muzycznych Europy i Japonii. Koncertowała na Filipinach i w RPA. Dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Nagrała ponad trzydzieści płyt dla wytwórni: Melodia, Muza, Victor, Panton, CBS-Sony, Pony-Canyon. W repertuarze oprócz dzieł Chopina (w komplecie), ma całe cykle utworów Bacha (Das Wohltemperierte Klavier), Mozarta (wszystkie sonaty), Rachmaninowa (m.in. komplet preludiów), Mendelssohna (48 Pieśni bez słów), ponadto kompozycje Beethovena, Liszta, Schuberta, Schumanna, Brahmsa, Czajkowskiego, Debussy'ego, Ravela, Prokofiewa, Skriabina. Artystka występowała również w duecie fortepianowym ze swym mężem Jarosławem Drzewieckim. Ich syn Stanisław, utalentowany młody pianista i kompozytor, ma za sobą liczne tournee po świecie, m.in. z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Tatiana Shebanova znajdowała również czas na pracę pedagogiczną. Od 1988 roku prowadziła klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Zmarła 1 marca 2011 roku w Warszawie.

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Media

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw