Banner2

OSOBY

Rymarczyk Katarzyna

Dane

Imię

Katarzyna

Nazwisko

Rymarczyk

Miejsce urodzenia

Ogrodzisko

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Katarzyna Rymarczyk ukończyła studia wokalne w PWSM w Łodzi pod kierunkiem prof. Olgi Olginy. Na trzecim roku studiów została zaangażowana jako solistka do Teatru Muzycznego w Łodzi. Po studiach współpracowała z Operą w Bydgoszczy, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi i Teatrem Miejskim w Magdeburgu. Po powrocie do Bydgoszczy otrzymała angaż w Operze, gdzie pracowała do roku 1991. W swej bogatej karierze artystycznej była solistką Teatrów Operowych w Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Magdeburgu. Wykonawczyni pierwszoplanowych ról w najsłynniejszych dziełach operowych, takich jak: Tosca (Tosca), Cyganeria (Mimi) G. Pucciniego, Aida (Aida), Bal maskowy (Amelia), Otello (Desdemona) G. Verdiego, Halka (Halka), Hrabina (Hrabina) S. Moniuszki, Wolny strzelec (Agata) C. M. Webera, Kniaź Igor (Jarosławna) A. Borodina, Rycerskość wieśniacza (Santuzza) P. Mascagniego, Wesele Figara (Hrabina) W. A. Mozarta. Wykonywała również w salach filharmonicznych wiele utworów oratoryjnych, m.in. W. A. Mozarta, G. F. Haendla i F. Nowowiejskiego.
Nagrała cztery płyty CD z pieśniami kompozytorów polskich i ariami S. Moniuszki oraz dla firmy włoskiej - "Ave Maria w muzyce" i "Requiem" D. Cimarosy.
Od roku 1981 jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jej uczennice śpiewają w teatrach operowych w Polsce i w Europie. Od dwóch lat prowadzi zajęcia wokalne na wakacyjnych kursach dla stażystów w Paryżu. Jest również członkiem jury na konkursach wokalnych w Polsce.

[Dane: 05.2000]

Zobacz też:

Alicja Weber, Katarzyna Rymarczyk, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, Z. Pruss [red.], Bydgoszcz 2002.

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Media

Ilość powiązanych elementów: 1Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw