Imię
Ludwik
Nazwisko
d'Arma Dietz
Miejsce urodzenia
Warszawa
Data urodzenia
1850
Miejsce śmierci
Nowy Sącz
Data śmierci
1936
Biografia
Kompozytor, nauczyciel muzyki, kierownik chóru, organizator życia muzycznego.
Autor prac przeznaczonych do użytku szkolnego, m.in. Opracowania 100 pieśni religijnych i świeckich na 4 głosy cz. I-III (Przemyśl 1893), Przewodnika w nauce śpiewu zbiorowego (Przemyśl 1893) oraz Przewodnika teoretyczno-praktycznego w nauce śpiewu zbiorowego (Przemyśl 1894).
Kształcił się w Warszawie (uczeń Stanisława Moniuszki) i w Pradze, gdzie zdobył uprawnienia do nauczania muzyki i śpiewu w szkołach średnich i seminariach nauczycielskich. Po osiedleniu w Przemyślu zajął się wszechstronną działalnością muzyczną, głównie dydaktyką. Ostatnie lata życia (od 1928) spędził w Bydgoszczy.
Na twórczość kompozytorską Dietza składają się przede wszystkim pieśni chóralne (nagradzane w Pradze, Chicago, Filadelfii) oraz pieśni solowe, kantaty, utwory orkiestrowe, kameralne i skrzypcowe.
Kompozycje (m.in.):
- Marzenie na chór męski do sł. J.J. Kapałki
- Echa majowe na chór żeński do sł. M. Konopnickiej
- Piosenka moja na chór żeński
- Hymn do Boga do sł. J. Kochanowskiego
- Marsz Sokołów do sł. J. Jejde
- Jesienią (pieśń solowa)
- Pieśń wieczorna (pieśń solowa)
- Sen (pieśń solowa)
- Zaszumiał las (pieśń solowa)
- Adagio na orkiestrę
- Polonez na orkiestrę
- Andante na kwintet skrzypcowy
- Menuet na kwintet skrzypcowy
- Menuet na orkiestrę smyczkową
- Adagio non troppo na orkiestrę smyczkową
- Berceuse na skrzypce
- Fantazja na temat z opery Halka na skrzypce
- Pieśniarz na chór mieszany, skrzypce i fortepian (utwór nagrodzony na konkursie w Pradze w 1888 roku)
- Kmieć polski (mazur na chór mieszany z akompaniamentem fortepianu na cztery ręce)
- Hymn polski (rękopis w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy)
Osoba Ludwika Dietza wzbudziła ogromne zainteresowanie w Bydgoszczy (głównie ze względu na jego powiązanie ze Stanisławem Moniuszką), a jego utwory należały do dość często wykonywanych. Na powitanie kompozytora w mieście zorganizowano nawet koncert jubileuszowy z okazji 60-lecia jego działalności artystycznej (16.03.1930 roku w Teatrze Miejskim). Koncerty poświęcone twórczości Dietza odbyły się również 20.06.1929 w sali Kasyna Cywilnego (popis uczniów Bydgoskiego Konserwatorium Muzycznego), 12.05.1921 w sali Strzelnicy oraz 16.03.1930 (popis uczennic Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego).
Ludwik d'Arma Dietz nie jest związany z bydgoską rodziną Dietzów. Jego francuskie nazwisko pochodzi od dziada (lekarza wojskowego w stopniu generała), który w okresie napoleońskim trafił do Warszawy, ożenił się z Polką i pozostał na stałe.
Eleonora Sienkiewicz-Bloch, Przegląd publicznie prezentowanych utworów bydgoskich muzyków okresu 20-lecia międzywojennego w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 23-39.
Opracowała: Monika Biesaga