Banner2

OSOBY

Porzyńska Bożena

Dane

Imię

Bożena

Nazwisko

Porzyńska

Tytuł akademicki

kw. II st., prof. AM

Biografia

Bożena Porzyńska - śpiewaczka (sopran) 

W 1974 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku w klasie śpiewu doc. Barbary Iglikowskiej. Studia wokalne poprzedziła nauka śpiewu w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdańsku w klasie Haliny Mickiewiczówny oraz dwuletnia praca w zespole aktorskim Teatru "Miniatura". Debiutowała na scenie Opery Bałtyckiej partią Madame Butterfly w operze G. Pucciniego. Jest laureatką wielu nagród, m.in. w 1973 roku zdobyła V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tokyo, w 1974 r. III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Francesco Vinas w Barcelonie. W tym samym roku zdobyła I nagrodę oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w Tuluzie. W roku 1975 otrzymała Nagrodę Wojewody Gdańskiego, a w 1976 r. zdobyła Złoty Medal na Festiwalu Śpiewaczym im. Kati Popowej w Plev (Bułgaria). Koncertowała w wielu miastach Polski, a także poza jej granicami (Bułgaria, Niemcy, Hiszpania, Francja, Rumunia, Stany Zjednoczone, kraje byłego Związku Radzieckiego, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Belgia, Włochy). Posiada różnorodny repertuar operowy, oratoryjno-kantatowy  i pieśniarski. Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Nagrała 160 pieśni religijnych, w tym wszystkie opracowania muzyczne modlitwy "Ave Maria". 

Zaliczana do wybitnych polskich śpiewaczek, znakomita odtwórczyni  Toski, w operze Verdiego,  Micaeli w „Carmen” Bizeta , Abigaile w „Nabucco” Verdiego, Elzy w „Lohengrinie” Wagfnera. Ponadto może poszczycić się  wykonaniami głównych partii w operach „Straszny Dwór”, „Halka”, „Hrabina” S. Moniuszki i „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego. Była solistką teatrów operowych w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Bydgoszczy. Współpracowała także ze scenami w Bytomiu i Warszawie. W latach 80. występowała na scenie bydgoskiej opery.

Jest profesorem na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Gdańsku oraz Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku), współpracuje z Instytutem Foniatrii w Gdańsku, gdzie służy radą i pomocą w szczególnych przypadkach chorób strun głosowych. Ukończyła również politologię na Podyplomowych Studiach na Uniwerytecie Gdańskim. Działa w społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego; wiele lat była dyrektorem Oddziału w Gdańsku, a obecnie jest prezesem w Zarządzie Głównym w Warszawie.

[Dane: 01.2005]

Zobacz:

Alicja Weber, Porzyńska Bożena, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.


Wydarzenia

Ilość powiązanych elementów: 1

Instytucje

Ilość powiązanych elementów: 1

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 1

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw