Imię
Maksymilian
Nazwisko
Maudrych
Miejsce urodzenia
Chełmno
Miejsce śmierci
Bydgoszcz
Tytuł akademicki
mistrz
Biografia
Maudrych Maksymilian [1859-1934] – Działacz ruchu śpiewaczego, chórzysta, muzyk, społecznik, urodził się w Chełmnie w 1852 r. Szkołę ludową ukończył w Chełmnie, a po skończeniu 14 lat rozpoczął naukę w zawodzie szewskim w rodzinnym mieście. W 1869 r. zdał egzamin czeladniczy i rozpoczął wędrówkę, praktykując w różnych pracowniach obuwia w Toruniu, Malborku i Chełmży. Był samoukiem, uczył się języka polskiego, historii i literatury polskiej. Pisał okolicznościowe wiersze. Ożenił się z Cecylia z Szafrańskich i prowadził pracownię obuwia oraz sklep przy ul. Jezuickiej 16 w Bydgoszczy.
Wstąpił w szeregi Towarzystwa Przemysłowego, w ramach którego - ze swoim przyjacielem, krawcem Franciszkiem Witeckim – założył Teatr Amatorski i „kółko śpiewacze”. Maudrych należał do grupy założycieli Towarzystwa Śpiewu „Halka”. Przez wiele lat pracował z zarządzie, pełniąc funkcję skarbnika. Kilkakrotnie brał udział w zjazdach delegatów Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego, reprezentując środowisko bydgoskie.
W 1901 r. był na zjeździe Okręgu Brandenburskiego w Berlinie, a w 1906 r.wyjechał do stolicy Niemiec na jubileusz bratniego polskiego chóru „Harmonia”. Uczestniczył w pracach Towarzystwa Przemysłowego w Bydgoszczy. Był członkiem zarządu i przez kilka lat prowadził bibliotekę, przepisywał utwory sceniczne, wiesze i nuty. Grał dobrze na skrzypcach i pianinie. Często z kolegami szewcami i krawcami urządzali koncerty muzyki polskiej.
Zmarł 25.10.1934 r.i pochowano go na cmentarzu Starofarnym przy ul.Grunwaldzkiej w Bydgoszczy. Pogrzeb Maksymiliana Maudrycha był wielką manifestacją, uczestniczyło w nim kilka tysięcy bydgoszczan. Honorowego członka „Halki” i posiadacza Honorowej Odznaki Śpiewaczej żegnali członkowie wszystkich chórów z Bydgoszczy oraz przedstawiciele chórów z województwa poznańskiego i pomorskiego. W czasie pogrzebu śpiewał chór „Halka” pod batutą Lucjana Matuszka.
Rajmund Kuczma, Maudrych Maksymilian [hasło] w: Z. Pruss [red.] Bydgoski Leksykon Muzyczny, Bydgoszcz, 2004.