Banner2

OSOBY

Bałaban Lech

Dane

Imię

Lech

Nazwisko

Bałaban

Miejsce urodzenia

Bielsko-Biała

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Lech Bałaban - altowiolista, pedagog

Lech Bałaban naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat u ojca Henryka Bałabana, pod którego opieką pozostał aż do drugiego roku studiów. Następnie kształcił się pod kierunkiem prof. P. Radzińskiego i prof. J. Kaliszewskiej, w klasie której ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w roku 1988. W tej samej uczelni uzyskał dyplom w klasie altówki prof. A. Murawskiego w roku 1994. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. E. Feltza, Z. Brona, O. Kagana, W. Pikajzena, M. Frischenschlagera i R. Ricciego.

Jest laureatem nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego  Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1980), zdobywcą wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Z. Jahnkego w Poznaniu (1984) oraz laureatem  I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów im. J. Rakowskiego w Poznaniu (1993). Był także członkiem polskiej ekipy IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1986).

Na altówce Lech Bałaban zadebiutował w solowej partii sekstetu smyczkowego Verklärte Nacht A. Schönberga jako koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Amadeus PR w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, której członkiem jest od roku 1988. Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu artysty było wykonanie wspólnie z Jarosławem Żołnierczykiem i Orkiestrą Kameralną Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w grudniu 1991 r. Symfonii Koncertującej Es-dur W. A. Mozarta, zarejestrowane i wielokrotnie emitowane przez TVP Polonia. Dla PR i TVP nagrał również Koncert altówkowy K. Pendereckiego oraz koncerty altówkowe J. Ch. Bacha  i G. F. Haendla.

Jako solista koncertował w wielu miastach Polski oraz Słowacji, Niemczech, Austrii, Francji, w byłym ZSRR, Japonii oraz Danii. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych m.in. Festival des Nationes im. A. Sweitzera w Munster, Vratislavia Cantans, Kołobrzeskich Wieczorach Muzycznych, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych. Dwukrotnie brał udział w prestiżowych Festiwalach Kameralistyki Polskiej Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej, na których był partnerem takich artystów jak Vadim Brodski, Michał Grabarczyk, Stefan Kamasa, Adam Klocek, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Malicki, Ewa Pobłocka, Andrzej Ratusiński, Tomasz Strahl, Wanda Wiłkomirska. Jest członkiem poznańskiego kwartetu smyczkowego Wieniawski Kwartet.

Jest pedagogiem poznańskiej Szkoły Talentów, w której wychował kilku laureatów konkursów muzycznych. Prowadzi również klasę altówki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1.10.2012 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz pedagog w poznańskiej Szkole Talentów, w której wychował kilku laureatów konkursów muzycznych.

Zobacz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lech_Ba%C5%82aban

Wydarzenia

Instytucje

Media

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw