Imię
Jadwiga
Nazwisko
Stroińska-Urbanyi
Miejsce urodzenia
Trzemeszno
Miejsce śmierci
Bydgoszcz
Biografia
Urbanyi Jadwiga - nauczycielka śpiewu, dyrygent chórów szkolnych, żona Zygmunta Gabriela Urbanyi, Z d. Stroińska
Urbanyi Jadwiga - nauczycielka śpiewu, dyrygent chórów szkolnych, córka Ignacego i Marii z domu Molinek, urodziła się 29 IX 1895 r. w Trzemesznie w powiecie gnieźnieńskim, woj. wielkopolskie. Szkołę ludową ukończyła w rodzinnym mieście, a Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie w Bydgoszczy.
Uczyła śpiewu i prowadziła chór żeński w Szkole Wydziałowej Żeńskiej przy ul. Konarskiego 5. Pani Jadwiga, lubiana przez uczennice, umiała nawiązywać z nimi bezpośredni, przyjazny kontakt. Śpiewu uczyła w formie rozrywki, ale wymagała solidnej pracy. Kierowany przez nią chór szkolny należał do najlepszych chórów żeńskich w mieście. Panny śpiewały na uroczystościach własnej szkoły, często były zapraszane na występy do szkół powszechnych, średnich i drużyn harcerskich. W czasie trwania roku szkolnego chór śpiewał w czasie niedzielnej mszy świętej dla dziewcząt w kościele Klarysek przy ul. Gdańskiej 2.
Chórzystki pani Jadwigi brały udział w corocznym Święcie Pieśni, zdobywając wiele czołowych lokat. Chór przestał istnieć w 1936 r. w związku z likwidacją szkoły. W majowe popołudnie muzyk i kompozytor Zygmunt Gabriel Urbanyi, będąc w kościele Klarysek, wysłuchał koncertu chóru żeńskiego pod kierownictwem nauczycielki Jadwigi Stroińskiej. Profesor Urbanyi, znany z „ciętych” recenzji z zakresu muzyki, tak się zachwycił ich śpiewem, że zapragnął poznać dyrygentkę zespołu. Po krótkim spotkaniu po koncercie zachwycił się także panią Jadwigą. Dnia 5 VIII 1930 r. w Trzemesznie odbył się ich ślub.
Od tego czasu w repertuarze chóru znalazły się utwory Zygmunta Gabriela Urbanyi’ego. W 1932 r. na konkursie w dniu Święta Pieśni chór pod dyrekcją Jadwigi Urbanyi pięknie wykonał cykl pieśni góralskich kompozycji jej męża.
Jadwiga Urbanyi zmarła w Bydgoszczy dnia 29 IX 1974 r. i została pochowana na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej.
Zobacz również:
Alicja Weber, Edukacyjno-artystyczna działalność Społecznego Ogniska Artystycznego nr 1 w Bydgoszczy w latach 1954-1974, [w:] Nauczanie muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2007.