Banner2

OSOBY

Ronowska-Skrzypek Wiesława

Dane

Imię

Wiesława

Nazwisko

Ronowska-Skrzypek

Miejsce urodzenia

Kłecko

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Wiesława Ronowska - pianistka, pedagog

Wiesława Ronowska (8.02.1954) naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Mając pięć lat po raz pierwszy wystąpiła publicznie. Z odznaczeniem ukończyła poznańskie Liceum Muzyczne im. M. Karłowicza, następnie została przyjęta bez egzaminów do Akademii Muzycznej w Warszawie. Wygrany Konkurs na Stypendia Artystyczne pozwolił jej rozpocząć studia w Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Dyplom tej Uczelni w trzech specjalnościach: solisty, kameralisty oraz pedagoga, uzyskała w klasie fortepianu słynnej rosyjskiej pianistki Tatiany Nikołajewej. Swoje wykształcenie uzupełniała u prof. W. Obidowicza i prof. O. Iwanowa - ucznia Emila Gilelsa. Była także stypendystką czeskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki i pracowała pod kierunkiem wybitnego czeskiego pianisty I. Moravca w Akademii Muzycznej w Pradze. Jest laureatką m.in. XIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1979) oraz III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Paryżu (1989).

Koncertowała w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej. Dokonała archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia, Radia Francuskiego, Radia Chilijskiego, Polskich Nagrań, Firmy POLMUSIC, Telewizji Polskiej i Telewizji Rosyjskiej. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk (1992-1995), Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Stefan Marczyk, Paweł Przytocki, Szymon Kawalla, Zygmunt Rychert, a także amerykańskimi, jak Simca Heled, Irvin Hoffmann, Albert Merenzon i in.

W bogatym repertuarze Wiesławy Ronowskiej, obejmującym muzykę od baroku po współczesność, znajdują się m.in. tak ciekawe pozycje, jak: Introduction und Allegro appasionato G-dur op. 92 i Konzert-Allegro mit Introduction d-moll op. 134 R. Schumanna, które artystka wykonywała z orkiestrą pod dyrekcją J. Maksymiuka, Koncert fortepianowy A. Chaczaturiana, nagrany dla Polskiego Radia z Orkiestrą PRiTV pod dyrekcją J. Maksymiuka, II Koncert fortepianowy B-dur J. Brahmsa nagrany dla Chilijskiego Radia, 24 Preludia i Fugi D. Szostakowicza, Sonata A. Joliveta.

Artystka związana jest z bydgoską Akademią Muzyczną, gdzie prowadzi klasę fortepianu. Uzyskiwała kolejno wszystkie stopnie naukowe i od 1998 roku posiada tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Od 2005 roku pracuje na najwyższym stanowisku profesora zwyczajnego. Prowadziła kursy i warsztaty dla studentów i pedagogów w Polsce, Czechach i na Uniwersytecie La Serena w Chile. Była jurorem wielu konkursów pianistycznych, wychowała wielu laureatów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, koncertujących pianistów oraz pedagogów wyższych uczelni artystycznych.

Otrzymała wiele nagród państwowych, m.in. jest laureatką Indywidualnej Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, laureatką najwyższego Odznaczenia Ministra Edukacji Narodowej, Honorowego Medalu Uniwersytetu Antofagasta w Chile, Srebrnego Krzyża Zasługi, Nagrody Marszałka Województwa, Medalu Prezydenta Bydgoszczy i inne.

 

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Media

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw