Banner2

OSOBY

Baumann Stanisław

Dane

Imię

Stanisław

Nazwisko

Baumann

Miejsce urodzenia

nieznane

Miejsce śmierci

nieznane

Tytuł akademicki

dr prawa

Biografia

Baumann Stanisław - pianista, skrzypek, recenzent, animator życia muzycznego, współorganizator Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy.

5 XII 1922 roku wystąpił na koncercie inauguracyjnym wykonując wraz z Alicją Tobiaszówną Pieśni miłosne op. 52 Brahmsa. Był organizatorem i kierownikiem sekcji muzykologicznej Towarzystwa Muzycznego. Pierwszy odczyt tej sekcji odbył się 17 XII 1922 "Istota i granice muzyki" - wygłosił go właśnie Stanisław Baumann. Prezentował też odczyty o Beethovenie, Lalo, Regerze, Starussach w 1923 i 1924 roku. Komponował. 18 VI 1929 przyznano mu pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim na pieśń solową i utwór chóralny, ogłoszonym przez Bydgoskie Towarzystwo Muzyczne.

Zob. Bydgoski Leksykon Muzyczny,  KPTK Bydgoszcz 2004, s. 48

Stanisław Baumann pojawił się w Bydgoszczy po roku 1920 i przebywał tam około dziesięciu lat, po czym przeniósł się do Poznania. W Bydgoszczy miał mieszkać na ul. Chrobrego 1 i prowadzić kancelarię (wspólnie z adwokatem dr Potockim) na ul. Dworcowej 2. 

Stanisław Baumann - animator życia muzycznego:

  • sekretarz i kierownik sekcji muzykologicznej w Towarzystwie Muzycznym w Bydgoszczy
  • prelegent - łącznie 4 wystąpienia; pierwsze 17.12.1922 pt. Istota muzyki i jej granice (na temat wybranych utworów L. van Beethovena, F. Chopina, R. Schumanna i Raiholda Glidera), wygłoszone w auli szkolnej przy ul. Konarskiego 1; ostatnie 18.11.1923 na koncercie z muzyką J. S. Bacha w sali przy ulicy Seminaryjnej 1 (drugim prelegentem był Zygmunt Urbanyi)
  • organizator projektów muzycznych, m.in. koncertu muzyki symfonicznej 3.02.1923 w Teatrze Miejskim (w programie: Eroica L. van Beethovena, Symfonia hiszpańska E. Lalo, uwertura Śpiewacy Norymberscy R. Wagnera i poemat symfoniczny Step Z. Noskowskiego; na koncercie tym był dodatkowo jednym z prelegentów, wraz z Bolesławem Bukowskim). Po 1923 r. działania Baumanna w zakresie wygłaszania odczytów oraz organizacji koncertów ustały, prawdopodobnie ze względu na brak wsparcia oraz problemy techniczne. 31 marca 1928 r. wystąpił okazjonalnie jako prelegent na koncercie poświęconym 50. rocznicy działalności artystycznej I. J. Paderewskiego w sali Gimnazjum im. M. Kopernika (na uroczystości tej obecny był przyrodni brat kompozytora, Józef Paderewski)
  • członek jury konkursu muzycznego, dotyczącego orkiestr wojskowych 8. Korpusu Toruńskiego w 1923 r. (w jury m.in. Wilhelm Winterfeld, Zygmunt Urbanyi i Marceli Popławski)
  • autor 217 recenzji w "Gazecie Bydgoskiej", z którą współpracował w latach 1922-1929 (pod pseudonimem "Bemol" pisał teksty związane z aktualnymi wydarzeniami muzycznymi)

Stanisław Baumann - kompozytor:

  • pieśń W pożarze słońca (wykonana przez Julię Gorzechowską na koncercie zorganizowanym przez Oficerski Korpus 16. Pułku Ułanów w 1924 r.)
  • Trzy szkice wokalne (wykonane przez Julię Gorzechowską na recitalu wokalnym w 1925 r.)
  • pieśni do słów K. Przerwy-Tetmajera (wykonane przez Julię Gorzechowską w ramach koncertu popołudniowego na antenie radiostacji poznańskiej w 1927 r.)
  • transkrypcja Walca Des-dur F. Chopina na dwa fortepiany (wykonana przez Witolda Bełzę i Ludwika Regamey'a na "Wielkim wieczorze muzycznym" zorganizowanym przez Towarzystwo Muzyczne w auli Gimnazjum im. M. Kopernika 23.01.1927 r.)
  • operetka Romantyczna Amerykanka (premiera w Teatrze Miejskim w Toruniu 27.02.1926 r., premiera bydgoska w Teatrze Miejskim 26.02.1926 r.)
  • Pieśń samotnego wędrowca na głos i fortepian (I nagroda Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy w 1929 r.)

Stanisław Baumann - pianista:

Baumann grał na fortepianie, ale z tego co wiadomo, jego umiejętności nie były zbyt duże. Prawdopodobnie mógł tylko towarzyszyć słowu mówionemu lub innemu pianiście w grze na cztery ręce (co potwierdza program koncertu inaugurującego Towarzystwa Muzycznego, gdzie Baumann figuruje jako jeden z wykonawców utworu na cztery ręce).

Eleonora Sienkiewicz-Bloch, Niezawodowi muzycy - Stanisław Baumann i Ludwik Regamey, w nurcie bydgoskiego życia muzycznego pierwszej dekady dwudziestolecia międzywojennego w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 393-411.

Uzupełniła: Monika Biesaga

Publikacje

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw