Imię
Wiesław
Nazwisko
Lisecki
Miejsce urodzenia
Szczepanów k. Inowrocławia
Miejsce śmierci
Toruń
Tytuł akademicki
mgr
Biografia
Wiesław Lisecki - muzykolog, pedagog.
Urodził się 20 wrześnie 1954 roku w Szczepanowie koło Inowrocławia. Pierwsze lekcje organów i akordeonu pobierał u miejscowego organisty. Później rozpoczął edukację w klasie fortepianu w Szkole Muzycznej w Inowrocławiu u Alojzego Drzewieckiego, a ostatnie dwa lata nauki kontynuował w PSM II st. w Poznaniu u Hanny Morawskiej. Tytuł magistra muzykologii uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1979 roku. Pracę magisterską „Radość i cierpienia w kantatach Jana Sebastiana Bacha” napisał pod kierunkiem prof. Michała Bristigera. Pod koniec nauki podjął pracę jako asystent techniczny w Zakładzie Muzykologii oraz jako akompaniator w Studium Piosenkarskim w poznańskim Zespole Szkół Muzycznych. Był też organistą w katedrze pw. św. Piotra i Pawła na Śródce w Poznaniu. W 1983 roku przeniósł się do Torunia i rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, ucząc improwizacji i historii muzyki. Od 1987 roku prowadził zajęcia z historii muzyki i estetyki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Wiesław Lisecki opublikował kilkanaście artykułów, esejów, recenzji książek, płyt i koncertów w czasopismach muzycznych i naukowych m.in. do "Wiedzy i Życia", "Pagine", "Canora", "Ruchu Muzycznego". Był przewodniczącym kolegium redakcyjnego „Canora” pisma poświęconego muzyce dawnej. Występował również jako konferansjer podczas koncertów Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, a także jako akompaniator w Teatrze im. Wilama Horzycy.Wiesław Lisecki zmarł 2 listopada 1993 roku w Toruniu.
Zobacz:
Agnieszka Witki, Wiesław Lisecki - wyjątkowy nauczyciel, wyjątkowy człowiek, w: Nauczyciele muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2008, ss. 251-266.