Banner2

OSOBY

Skabar-Galon Irena

Dane

Imię

Irena

Nazwisko

Skabar-Galon

Miejsce urodzenia

Bydgoszcz

Miejsce śmierci

Bydgoszcz

Biografia

Irena Skabar-Galon - pianistka, pedagog 

Irena Skabar-Galon urodziła się 16 października 1936 roku w Bydgoszczy. Od dziewiątego roku życia uczyła się gry na fortepianie – najpierw prywatnie, później przyjęto ją do szkoły muzycznej I stopnia (funkcję dyrektora szkoły pełniła wówczas Irena Jahnke). W 1955 roku ukończyła Szkołę Handlową w zakresie tzw. małej matury i przeniosła się do istniejącego od dwóch lat Liceum Muzycznego do klasy Ludmiły Janickiej. Bydgoskie liceum ukończyła w 1957 roku jako absolwentka Lucjana Galona, u którego kontynuowała i ukończyła z odznaczeniem studia pianistyczne w Państwowej Wyższej Szkole w Sopocie.

Jeszcze w trakcie studiów nawiązała kontakt z Polskim Radiem, co zaowocowało licznymi nagraniami. Również w czasie studiów zaczęła pracę jako korepetytorka w Operze i Operetce w Bydgoszczy oraz jako akompaniatorka w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku-Wrzeszczu. Irena Skabar-Galon prowadziła aktywne życie koncertowe, dając recitale i koncerty solowe oraz w duecie ze swoim pedagogiem, a potem mężem – Lucjanem Galonem. W 1964 roku na I Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku otrzymała wyróżnienie. Brała udział w cyklach koncertów organizowanych z okazji 25-, 30- i 35-lecia gdańskiej PWSM. Włączyła się w nurt organizacji I Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego, który odbył się w Bydgoszczy. Współpracowała z filharmoniami całego kraju m.in. z Filharmonią Narodową, Filharmonią Pomorską, Filharmonią Kielecką. Brała udział w VIII Festiwalu Muzyki Polskiej w Filharmonii Pomorskiej w 1965 roku, w XI Festiwalu Muzyki Współczesnej we Wrocławiu w 1976 roku. Jako uczestnik czynny współpracowała z I. Morawcem na kursach pianistycznych w Pradze w roku 1976 i 1977. Osobnym rozdziałem w życiu artystycznym Ireny Skabar-Galon był duet fortepianowy, który współtworzyła wraz z Lucjanem Galonem.

Aktywność estradową Irena Skabar-Galon łączyła z działalnością pedagogiczną, pracując w Państwowym Liceum Muzycznym w Bydgoszczy od 1969 do 2003 roku. W latach 1978–1991 pracowała w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w 1983 roku przeprowadziła przewód kwalifikacyjny I stopnia. W latach 1981–2003 była zatrudniona w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, od 1984 do 1994 na stanowisku adiunkta. Okresowo była zaangażowana jako nauczyciel gry na fortepianie w szkołach muzycznych w Grudziądzu i Inowrocławiu. Wychowała liczne grono uczniów – laureatów nagród i wyróżnień na konkursach w Szafarni, Łodzi, Koninie, Krakowie, Toruniu W 1993 i 1997 uczniowie Ireny  Skabar dwukrotnie zdobywali wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina w Paryżu. Za sukcesy artystyczne, w 1976 roku otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. Ponadto przez ponad 30 lat była aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków – najpierw jako skarbnik oddziału bydgoskiego, a następnie jako sekretarz.
Zmarła w 2004 roku w Bydgoszczy po ciężkiej i bolesnej chorobie.

Zobacz: 

Katarzyna Rajs, Lucjan Galon i Irena Skabar-Galon, w: Nauczyciele muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2008, ss. 211-220.

Instytucje

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw