Banner2

OSOBY

Kończal Mariusz

Dane

Imię

Mariusz

Nazwisko

Kończal

Miejsce urodzenia

Bydgoszcz

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Prof. Mariusz Kończal jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, którą ukończył w 1989 r. ze specjalnością dyrygentura chóralna w klasie prof. Mieczysława Rymarczyka. Ponadto w 1992 r. ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w klasie prof. Henryka Blachy, a w 1994 r. Podyplomowe Studium Emisji Głosu pod kierunkiem prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt przy Centrum Animacji Kultury w Warszawie i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Od 1990 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi samodzielnie klasę dyrygowania. W latach 1995-2002 prowadził Chór Akademicki tejże Uczelni, z którym zrealizował wiele utworów chóralnych á cappella oraz wokalno-instrumentalnych (m. in. Wielką Mszę h-moll BWV 232 J. S. Bacha, Orgelmesse, Stabat Mater J. Haydna, Wielką Mszę c-moll, Mszę Koronacyjną, Vesperae solemnes de confessore, Requiem W. A. Mozarta, Wielką Mszę C-dur L. van Beethovena, Psalm 136 - Ojczyzna F. Nowowiejskiego, Pasję wg św. Łukasza K. Pendereckiego, Dona nobis pacem M. Jasińskiego oraz Jan z Damaszku S. Taniejewa).

W 2004 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.

Działalność artystyczna i pedagogiczna Mariusza Kończala była wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych wyróżnień należą:

- Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE (1995 r.),

- Nagroda dla NAJLEPSZEGO POLSKIEGO DYRYGENTA w czasie XX Bydgoskich Impresji Muzycznych (1997 r.),

- Nagroda Gazety Wyborczej FELIKS (1998 r.),

- trzykrotnie INDYWIDUALNA NAGRODA II STOPNIA przyznana przez Rektora Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy prof. dr. Antoniego Poszowskiego za całokształt pracy artystycznej i szczególne osiągnięcia dydaktyczne (1995, 1997, 1998 r.),

- Nagroda dla NAJLEPSZEGO DYRYGENTA podczas XX Ogólnopolskiego Konkursu Chórów á cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy (2000 r.),

- Nagroda dla NAJLEPSZEGO DYRYGENTA podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2000 r.),

- Nagroda dla NAJLEPSZEGO POLSKIEGO DYRYGENTA podczas XXIII Bydgoskich Impresji Muzycznych (2000 r.),

- Nagroda ZA DOTYCHCZASOWĄ DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNĄ przyznana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki (2000 r.),

- Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Dnia Działacza Kultury (2001 r.),

- Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA MIASTA BYDGOSZCZY (2004 r.),

- INDYWIDUALNA NAGRODA III STOPNIA przyznana przez Rektora Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy prof. Jerzego Kaszubę w uznaniu szczególnych osiągnięć w podnoszeniu kwalifikacji dydaktyczno-artystycznych (2004).

Od 1996 r. jest sekretarzem naukowym Komitetu Okręgowego Olimpiady Artystycznej w Bydgoszczy (sekcja muzyki) przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest także jurorem konkursów chóralnych w Polsce oraz recenzentem przewodów artystycznych w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych.

Był jednym z organizatorów IV Międzynarodowych Spotkań Chóralnych Arti et Amicitiae (15-18 IV 1998 r.), pełniąc funkcję sekretarza oraz rzecznika prasowego festiwalu.

W latach 1993-2002 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Żeńskiego Serioso-Giocoso IX LO w Bydgoszczy, wielokrotnie nagradzanego na festiwalach i konkursach krajowych i zagranicznych.

W 1999 r. z inicjatywy Jego Ekscelencji księdza arcybiskupa Henryka Józefa Muszyńskiego został dyrygentem i dyrektorem artystycznym Bydgoskiego Chóru Konkatedralnego, który od marca 2004 r. nosi nazwę Bydgoski Chór Katedralny.

W 2002 r. był jednym z inicjatorów i organizatorów I Przeglądu Chóralnej Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy, będąc jego dyrektorem artystycznym.

Był dyrektorem artystycznym i jurorem I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy w kwietniu 2003 r. oraz II edycji w marcu 2005 r.

[Dane: 2006]

Publikacje

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw