Banner2

OSOBY

Kuczma Rajmund

Dane

Imię

Rajmund

Drugie imię

Kazimierz

Nazwisko

Kuczma

Miejsce urodzenia

Nakło nad Notecią

Miejsce śmierci

Bydgoszcz

Tytuł akademicki

mgr

Biografia

Rajmund Kazimierz Kuczma

urodził się 31 sierpnia 1929r. w Nakle nad Notecią. Od l września 1934vr przebywał w Bydgoszczy. W 1949r. ukończył  Liceum Krawieckie II stopnia w Warszawie. Był uczniem, czeladnikiem, mistrzem i technikiem krawieckim. Studia wyższe na Wydziale Historii ukończył w 1958r., a w 1976 roku – studia podyplomowe ze specjalizacji muzealnictwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach wrócił do Bydgoszczy. Podjął pracę jako nauczyciel przedmiotów zawodowych  w Publicznej Szkole Zawodowej nr 1, potem nauczyciel historii w Technikach; Mechaniczno – Elektrycznym, Chemicznym, Budowlanym i Geodezyjnym. Na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu również ukończył studia podyplomowe z dziedziny muzealnictwa. Od 1958 roku był pracownikiem Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a od roku 1968 jego Dyrektorem. Funkcję tę piastował do  roku 1981.

Na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu również ukończył studia podyplomowe z dziedziny muzealnictwa. Od 1958 roku był pracownikiem Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a od roku 1968 jego Dyrektorem. Funkcję tę piastował do  roku 1981.

Zorganizował pierwszą wystawę o Żołnierzach Września 1939 r., stworzył także katalog ekspozycji Muzeum. Był pomysłodawcą adaptacji budynków na Wyspie Młyńskiej; założyciel Muzeum Borów Tucholskich; współzałożycielem Muzeum Kolei Wąskotorowej, Bydgoskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego.

Był członekiem wielu organizacji: Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Wojewódzkiego Komitetu Badania Zbrodni Hitlerowskich, Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Archeologicznego, Miejskiego Komitetu Pamięci Walki i Męczeństwa. Pełnił również funkcje: Sekretarza Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa oraz Wiceprezesa Wydziału Humanistycznego Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego.

Wiele lat współpracował z Instytutem Zachodnim w Poznaniu. Był członkiem Wojewódzkiego Komitetu Badania Zbrodni Hitlerowskich, od założenia – członkiem Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i sekretarzem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i  Męczeństwa, współzałożycielem bydgoskiego Towarzystwa Numizmatycznego, członkiem oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Archeologicznego, wiceprezesem Wydziału Humanistycznego BTN.  Jest autorem wielu artykułów drukowanych  w „Wojskowym Przeglądzie Historycznym”, „Zeszytach Naukowych Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy”, „Pracach Zbiorowych Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego”(od 2003 roku), „Kronice Bydgoskiej”, „Kalendarzu Bydgoskim”, w miejscowej i regionalnej prasie. W ostatnich latach „Express Bydgoski” drukował cykle jego artykułów o bydgoskich ulicach, mostach, cmentarzach, znanych bydgoszczanach.

Dziś wprost trudno wyliczyć w ilu telewizyjnych audycjach wystąpił w sprawach Bydgoszczy. Zaczynał jeszcze wtedy, gdy w naszym mieście nie było ośrodka telewizyjnego pomagając Karolowi Alchimowiczowi w przygotowaniu filmów wysyłanych potem  do programu ogólnopolskiego w Warszawie. Był dziesiątki razy na antenie TVP 1 i 2, TVB i telewizjach kablowych. Współpracując z TVB, Radiem PIK, VOX, „Pomoże” nagrał dziesiątki audycji dotyczących historii Bydgoszczy i regionu. Od 1953 roku współpracując z bydgoską Rozgłośnią Polskiego Radia popularyzował dzieje miasta i regionu. Przez wiele lat słuchacze słyszeli jego głos w cyklicznym programie „Pożółkłe fotografie”. W 1954 roku rozpoczął cykl wykładów historii, numizmatyki oraz genealogii Bydgoszczy.

Był głównym konsultantem i dokumentalistą znanego filmu o Bydgoszczy pt. „Sąsiedzi” w reżyserii Aleksandra Ścibor – Rylskiego , w latach osiemdziesiątych minionego stulecia – uczestniczył w realizacji filmu o Bydgoszczy opartego na wspomnieniach  Niemca Heinricha Petera Voigta oraz filmu o Ludolfie von Alvenslebenie, sam realizował obraz „Fordońska  Dolina Śmierci”. Oprócz tego uczestniczył w realizacji 24 innych filmów  dokumentalnych o Bydgoszczy z udziałem realizatorów niemieckich, czeskich, szwedzkich i polskich.

Pan Rajmund Kuczma został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, był dwukrotnie laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Za swa działalność został odznaczony Medalem za Zasługi dla Miasta, a także wyróżniony godnością Honorowego Członka: Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Dzielnicy Kujawsko-Pomorskiej Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, Cechu Rzemiosł Spożywczych i Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Był też Zasłużonym Działaczem Kultury, zdobył nominacje do tytułu „Bydgoszczanin roku 1996”.

Najwyżej cenił sobie tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy otrzymany w ostatnich dniach  życia, we wrześniu 2007 roku.

Od wielu lat współpracował z Pracownią Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Zmarł 22.10.2007 roku w wieku 78 lat.

( Zob. J. Derenda, Rajmund Kuczma, "Promocje kujawsko-pomorskie" nr 7-12 2007 r. )

Publikacje

Ilość powiązanych elementów: 17

Wydarzenia

Ilość powiązanych elementów: 20

Atrybuty

Ilość powiązanych elementów: 2

Media

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw