Imię
Henryk
Nazwisko
Keszkowski
Miejsce urodzenia
Bydgoszcz
Tytuł akademicki
prof.
Biografia
Henryk Keszkowski (ur. 29.10.1927 w Bydgoszczy) - wybitny skrzypek, wirtuoz i kameralista, pedagog, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Gdańsku. Urodzony w Bydgoszczy 29.X 1927r. Tutaj ukończył Liceum Humanistyczne. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w przedwojennym Miejskim Konserwatorium Muzycznym w Bydgoszczy w klasie L.Kwaśnika na kursie niższym. Zadebiutował jako 11-letni skrzypek na popisie publicznym szkoły, który odbyłl się w czerwcu 1938r. w auli Gimnazjum Kopernika. Zagrał wówczas „Taniec kurcząt” A.Seyboldta. Rok później znajdujemy w archiwalnym programie informację o występie młodego skrzypka ucznia klasy II, wykonującego dwie kompozycje L.B.Eberharda „Małe Bolero” i „Pieśń”. Miało to miejsce w czerwcu 1939r. Po zakończeniu II wojny światowej H.Keszkowski kontynuował naukę gry na skrzypcach w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie Haliny Wojciechowskiej [1946-1949], potem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, w klasie wybitnego skrzypka Z.Jahnke [1949-1954]. Dyplom tej uczelni, z wyróżnieniem, uzyskał w 1954r. Jako uczeń średniej szkoły muzycznej o wyjątkowych uzdolnieniach został przyjęty do pracy w Pomorskiej Orkiestrze Symfonicznej w Bydgoszczy. Grał w grupie I skrzypiec w latach 1946-1949.
Gdy zaczął studiować w Poznaniu, grał w orkiestrze Opery Poznańskiej [1949-1951]. W 1950r. założył trio, w którym grał S.Kamasa [altówka] i A.Primke [flet]. Z tym zespołem wystąpił na Festiwalu Młodzieży w Berlinie. W czasach „poznańskich”, występując jako solista z orkiestrami symfonicznymi , zyskiwał pierwsze pochlebne recenzje. Pisano w nich m.in., że po wykonaniu koncertu skrzypcowego a-moll A.Dworzaka „objawił wiele ekspresji w interpretacji tego dzieła, jest dużej miary talentem” [1952]. Gdy jeszcze jako student zagrał z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Henryka Czyża [był to koncert dyplomowy tego dyrygenta] III koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz, napisano, iż jest nader obiecującym skrzypkiem-wirtuozem. „Dał pokaz nieprzeciętnych zdolności technicznych i sporej muzykalności, szczególnie pięknie uwypuklając charakterystyczną w tym koncercie tematykę podhalańska” [1952]. Utalentowany skrzypek zwrócił uwagę wybitnego pedagoga i wirtuoza z Warszawy Tadeusza Wrońskiego, który zaproponował mu aspiranture w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz partię II skrzypiec w stworzonym przez siebie kwartecie smyczkowym [1956-1960].
Brał udzial w licznych festiwalach i koncertach w wielu miastach polskich oraz za granicą m.in. w Niemczech, Belgii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Anglii, Bułgarii, na Węgrzech i w Chinach. Nagrywał dla polskich i zagranicznych radiofonii. Jako solista i kameralista dokonał kilkadziesiąt archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia, m.in. jako pierwszy nagrał "Cztery Kaprysy"z 1968 roku Grażyny Bacewicz, "Fantazję" Aleksandra Tansmanna, "Fenotypy" Konrada Pałubickiego. Poza tym wiele innych utworów kompozytorów polskich z Karolem Szymanowskim na czele. W prasie belgijskiej nazwano go ambasadorem muzyki polskiej. Prowadził Kwartet Smyczkowy Filharmonii Narodowej i inne zespoły. Był koncertmistrzem orkiestr kameralnych w Antwerpii, Warszawie i Bolzano.
W latach 1978-1982 był kierownikiem nowo powstałej orkiestry kameralnej "Camerata Academica" Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uzyskała ona brązowy medal na Konkursie Orkiestr Fundacji H. v. Karajana w Berlinie Zachodnim. Często występował z orkiestrami symfonicznymi w roli dyrygenta i solisty.
Pracę pedagogiczną rozpoczął 1959r. w średnim szkolnictwie muzycznym , potem pracował w wyższych uczelniach muzycznych w Gdańsku, Łodzi, Bydgoszczy oraz Warszawie. W swoim dorobku posiada około 50 absolwentów wykształconych w szkołach wyższych , często wybitnych skrzypków, koncertmistrzów i pedagogów. W 1972r. otrzymał tytuł docenta w PWSM w Łodzi. W 1985r. – tytuł profesora nadzwyczajnego. Był jurorem międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Warszawie, Lublinie, Markneukirchen oraz wielu konkursów ogólnopolskich: także wykładowcą kursów mistrzowskich. Pełnił funkcję kierownika katedry kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku [1984-1992] oraz recenzenta w licznych przewodach kwalifikacyjnych I i II stopnia, a także na tytuł profesora.
Wygrał konkurs PWM na kadencje do Koncertu skrzypcowego G-dur W. A. Mozarta. Napisał również kadencje do innych koncertów. W swojej działalności pedagogicznej Henryk Keszkowski związany był początkowo z Akademiami Muzycznymi w Łodzi i Warszawie. Od 1977 r. prowadzi klasę skrzypiec w Akademiii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w latach 1984-1991 był także kierownikiem Katedry Kameralistyki. Od 1984 prowadzi klasę skrzypiec w Bydgoszczy. Jego klasę ukończyło dotychczas 37 absolwentów. Jego uczniowie odnoszą sukcesy podczas koncertów i konkursów, są koncertmistrzami orkiestr symfonicznych, kameralistami i pedagogami. Był członkiem Rady Muzyki przy Mimnisterstwie Kultury i Sztuki, sekretarzem sekcji solistów SPAM. Za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne dwukrotnie otrzymał indywidualną nagrodę II st. Ministra Kultury i Sztuki, nagrody rektora AM w Gdańsku. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zob. Alicja Weber, Keszkowski Henryk w: Bydgoski Leksykon Muzyczny. KPTK Bydgoszcz 2004.