Banner2

OSOBY

Rösler (Rezler) Edmund

Dane

Imię

Edmund

Nazwisko

Rösler (Rezler)

Miejsce urodzenia

Moszczenica

Miejsce śmierci

Warszawa

Tytuł akademicki

prof.

Biografia

Rösler (Rezler) EDMUND, pseud. (w Polskim Radio) Józef Rosławski (1906-1958), muzyk, kompozytor, pedagog, działacz kultury

Urodzony 16 III 1906 we wsi Moszczenica powiat Piotrków Trybunalski. Syn Edmunda, mistrza tkackiego, działającego w Zduńskiej Woli, i Huldy z Ehrentrautów (Ohrentrautów). Był starszym bratem Alfonsa. Wychowywał się w atmosferze rodzinnego muzykowania. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Zduńskiej Woli. Świadectwo dojrzałości uzyskał w gimnazjum w Zduńskiej Woli w 1924 roku. W latach 1924-1927 studiował w Konserwatorium Muzycznym H. Kijeńskiej w Łodzi, uzyskując dyplom pedagogiczny w klasie fortepianu pod kierunkiem Wacława Lewandowskiego. Obowiązkową służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Tomaszowie Mazowieckim (1927-1928). W latach 1928-1930 studiował w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu, uzyskując dyplom w klasie prof. B. Zaleskiego (wirtuoz klasy fortepianu). W czasie studiów występował jako pianista i akompaniator. Występował w kwintecie fortepianowym Rezlerów.

Po studiach został nauczycielem przedmiotów teoretycznych oraz fortepianu w Miejskim Konserwatorium Muzycznym w Bydgoszczy. Był "muzykiem zamiłowanym, ale bardzo nerwowym, zwolennik uczenia z krzykiem" (Z. Raszewski). Występował na koncertach i wieczorkach muzycznych urządzanych przez działające przy MKM Collegium Musicum (1932-1939). Czynny był w Towarzystwie Muzycznym (w 1938 zastępca członka zarządu), występował na organizowanych przez nie koncertach. Działał w Polskim Związku Zachodnim. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Następnie przebywał na emigracji na Węgrzech i w Rumunii. Koncertował w obozach i środowiskach polskich żołnierzy i uchodźców. Pracował również jako prywatny nauczyciel muzyki w Cluj w Rumunii.

Do Bydgoszczy powrócił w 1946 roku. Od VIII 1946 do XII 1949 pracował jako kierownik muzyczny, później aż do przeniesienia do Warszawy w 1954, jako kierownik sekcji koordynacyjnej programów muzycznych Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgo-szczy. Równocześnie w latach 1946-1954 uczył w Państwowym Liceum Muzycznym. Aktywnie włączył się w życie muzyczne miasta. Od początku 1947 czynny był w Towarzystwie Muzycznym. Został w nim doradcą artystycznym. We wrześniu 1948 wszedł w skład Rady Artystycznej Towarzystwa. Już od roku 1946 miał w Bydgoszczy recitale. W sezonie artystycznym 1947-1948 był przewodniczącym Rady Programowej Pomorskeij Orkiestry Symfonicznej.W lutym 1954 przeniesiono go służbowo do Warszawy, gdzie został redaktorem odpowiedzialnym w Redakcji Muzyki Poważnej w Zespole Programu Krajowego Polskiego Radia. Od 1 V 1955 był kierownikiem Redakcji Muzyki Poważnej. Wygłaszał w radio pogadanki popularyzujące muzykę. Czynnie uczestniczył w szkoleniu młodych kadr radiowych. W 1957 w związku z pogłębiającą się chorobą nowotworową krtani wycofał się z czynnego życia zawodowego.

Rezler był autorem wielu kompozycji z zakresu muzyki rozrywkowej. Komponował m.in. piosenki żołnierskie, muzykę do słuchowisk radiowych. Do najpopularniejszych utworów Rezlera należały: "Kaprys", "Marsz", "Marsz groteskowy", "Walc sentymentalny". Od XII 1946 był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. Pełnił funkcję przewodniczącego Koła PPS w Polskim Radio. Po zjednoczeniu PPR i PPS w XII 1948 został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zmarł 20 VII 1958 w Warszawie. Żonaty z Węgierką Ewą Buzdą, potomstwa nie miał.

Bydgoski Słownik Biograficzny, KPTK B ydgoszcz 1996, T III s.121

W latach 1938-1939 był dyrygentem Okręgu Bydgoskiego Związku Śpiewaczego.

Zobacz:

Marek Rzepa, Profesor Edmund Józef Rezler - wirtuoz, kompozytor, redaktor, w: Nauczyciele muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2008, ss. 109-118.

Wydarzenia

Instytucje

Atrybuty

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw