Banner2

OSOBY

Szczurko Elżbieta

Dane

Imię

Elżbieta

Nazwisko

Szczurko

Nazwisko panieńskie

Szczurko

Miejsce urodzenia

Toruń

Tytuł akademicki

dr

Biografia

Nagroda Szczurko
Elżbieta Szczurko ( w środku) teoretyk muzyki, pedagog,  dr hab. sztuki
28 grudnia 2016 roku w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich podczas gali wręczenia nagród w Konkursie Nardowego Centrum Kultury.

W 1985 r. ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Toruniu w klasie fortepianu i śpiewu solowego. Po ukończeniu szkoły średniej podjęła studia w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki (specjalność: teoria muzyki), które ukończyła w 1990 r. uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pracuje także jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. Doktorat w zakresie sztuk muzycznych uzyskała w 2007 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie na podstawie dysertacji Twórczość Antoniego Szałowskiego w kontekście muzyki XX wieku. W latach 2008-2012 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Kompozycji, Teorii muzyki i Reżyserii Dźwięku.
Od roku 2016 dr hab. sztuki muzycznej na podstawie publikacji Pasja w twórczości polskich kompozytorów XX i początku XXI wieku na tle historii gatunku. Książka ta została uhonorowana pierwszym wyróżnieniem w Konkursie Narodowego Centrum Kultury na najlepszą pracę pisemną z zakresu historii muzyki polskiej. Ogłoszenie wyników Konkursu odbyło się dnia 28 grudnia 2016 roku w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich.

W 2017 r. odbyła otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za rok 2016.
w kategorii „Nauka, badania naukowe, postęp techniczny”


za projekt badawczy „Pasja w twórczości polskich kompozytorów XX i początku XXI wieku na tle historii gatunku”.Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą muzyki polskiej XX wieku oraz problematyki życia muzycznego Pomorza i Kujaw. Jest współredaktorem czasopisma "CANOR" poświęconego interpretacjom muzyki dawnej. Jest autorką radiowych programów muzycznych, przygotowuje też liczne prelekcje do koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali solowych. Opublikowała kilka artykułów, które ukazały się w zeszytach naukowych Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Publikacje

Ilość powiązanych elementów: 28

Wydarzenia

Instytucje

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw