Banner2

OSOBY

Kłaput-Wiśniewska Aleksandra

Dane

Imię

Aleksandra

Nazwisko

Kłaput-Wiśniewska

Nazwisko panieńskie

Kłaput

Miejsce urodzenia

Bydgoszcz

Tytuł akademicki

dr

Biografia

Aleksandra Kłaput-Wiśniewska jest absolwentką Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (1991). W grudniu 1990 uczestniczyła w międzynarodowym seminarium  "Kulturmanagement" w Hohschule für Musik w Hamburgu. Od 1991 pracuje jako asystent w działającej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Pracowni Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw, prowadząc komputerową bazę "Archiwum muzyki Pomorza i Kujaw" współpracując w organizacji sesji i konferencji naukowych, współdziała w organizacji zespołu badawczego zajmującego się regionalną tematyka muzyczną. Bierze czynny udział w krajowych sesjach i konferencjach naukowych. Od 1990 roku prowadzi także działalność publicystyczną, pracując kolejno jako: redaktor działu kultury w "Gazecie Wyborczej" w Bydgoszczy (1990-1993), krytyk i recenzent muzyczny w "Gazecie Pomorskiej" (1994-1995), współpracownik redakcji kultury Polskiego Radia Pomorza i Kujaw . Od 1992 prowadzi audycje muzyczne na antenie Polskiego Radia PiK, transmisje koncertów, programy publicystyczne, wywiady z zakresu tematyki muzycznej. Współpracuje też z II programem Polskiego Radia w Warszawie oraz regionalnymi czasopismami kulturalnymi takimi jak: "Promocje kujawsko-pomorskie", "Bydgoski Informator Kulturalny", "Kalendarz Bydgoski". W latach 1990-1991 współpracowała z Filharmonią Pomorską jako autor omówień programów koncertowych. Była współredaktorem pisma "Canor" jedynego w Polsce periodyku poświęconego interpretacji muzyki dawnej (1991-1998). Od 2001 roku współpracuje z fundacją "Canor" przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka Dawna- Persona Grata".

W latach 1990-1995 była nauczycielem przedmiotów teoretycznych (historia muzyki, literatura muzyczna, harmonia) w szkołach muzycznych Inowrocławia, Torunia i Bydgoszczy. Zajmuje się tematyką związaną z życiem muzycznym regionu kujawsko-pomorskiego oraz twórczością kompozytorską Romana Maciejewskiego. Jej praca magisterska Retoryka Requiem Romana Maciejewskiego została wyróżniona na Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich w Gdańsku w 1992 roku. W latach 1992-1994 była koordynatorem uczelnianym Międzynarodowego Programu Tempus.

Dwukrotnie była jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni (1992, 1993) oraz jurorem w Konkursie Wiedzy o F. Chopinie (Szafarnia 1993 i I LO Bydgoszcz 2000). Prowadzi prelekcje na koncertach symfonicznych, wieczorach kameralnych organizowanych m.in. przez Filharmonię Pomorską i Bydgoskie Towarzystwo Muzyczne.

W listopadzie 2004 roku obroniła dysertację doktorską na temat kulturotwórczej roli Filharmonii Pomorskiej w latach 1953-1990.

Od 1.10.2006 roku kieruje Pracownią Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw AM w Bydgoszczy.

Publikacje

Ilość powiązanych elementów: 31

Wydarzenia

Ilość powiązanych elementów: 13

Instytucje

Newsletter

Logo_am

Um_bydgoszcz

Fundacja_konsonans

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz

Copyright © 2000-2013 Akademia Muzyczna w Bydgoszczy Muzyczne Archiwum Pomorza i Kujaw